یائیر لاپید در اولین جلسه کابینه خود: باید بی‌وقفه با جمهوری اسلامی و حزب‌الله مقابله کنیم

۱۴۰۱/۴/۱۲

یائیر لاپید در اولین جلسه کابینه اسرائیل به نخست‌ وزیری او، بر اهمیت حفظ ثبات سیاسی در این کشور با وجود در پیش بودن یک کارزار انتخاباتی تاکید و اعلام کرد جمهوری اسلامی، حماس و حزب‌الله لبنان «منتظر نخواهند ماند و ما باید به طور مداوم در هر عرصه‌ای با آنها مقابله کنیم.»

نخست وزیر جدید اسرائیل روز یکشنبه ۱۲ تیر و یک روز پس از رهگیری سه پهپاد پرتاب شده از سوی حزب‌الله به سمت میدان گازی کاریش، گفت این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، مانعی برای توافق بین دولت‌های لبنان و اسرائیل بر سر تعیین حدود مرزهای دریایی دو کشور است.

اختلافات مرز دریایی اسرائیل و لبنان بر سر آب‌هایی است که از نظر وجود ذخایر گازی در آن، دارای اهمیت است.

لاپید که در جلسه کابینه اسرائیل در کنار نفتالی بنت متحد خود و نخست وزیر پیشین اسرائیل نشسته بود، تاکید کرد: «حزب‌الله به مسیر تروریسم ادامه می‌دهد و توانایی لبنان برای دستیابی به توافق در مرزهای دریایی را تضعیف می‌کند.»

در حالی که ارتش اسرائیل روز شنبه از رهگیری و انهدام سه پهپاد حزب‌الله لبنان در آب‌های مدیترانه و در مسیر میدان گازی کاریش خبر داد، این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی مسئولیت پرتاب پهپادها را برعهده گرفت.

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد که این کشور «به محافظت از خود، شهروندان و دارایی خود ادامه خواهد داد.»

نخست وزیری لاپید که از سه روز پیش با انحلال پارلمان اسرائیل آغاز شده، تا دولت بعدی این کشور که پس از انتخابات پارلمانی اول نوامبر تشکیل خواهد شد، به طول خواهد کشید.

با وجود این دوره نسبتا کوتاه، لاپید وعده داد که یک دولت کارآمد تشکیل خواهد داد.

او گفت: «در ماه‌های آینده هدف ما، این است که دولت را طوری اداره کنیم که گویی کارزار انتخاباتی وجود ندارد. شهروندان اسرائیل شایسته یک دولت کارآمد در هر لحظه هستند.»

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، مسائلی چون محدودیت‌های بودجه بیمارستان‌ها، مناقشات جاری در نظام آموزشی و نیروی کار و همچنین تهدیدهای امنیتی از جمله مسائل داخلی این کشور است که لاپید باید به آنها بپردازد.

علاوه بر این، به نوشته آسوشیتدپرس، لاپید در همین آغاز نخست‌وزیری‌اش با چالش اقدام‌های حزب‌الله برای تاثیرگذاری بر روند مذاکرات اسرائیل و لبنان درباره اختلافات مرزی مواجه شده است.

لاپید روز سه‌شنبه برای اولین سفر خارجی خود در مقام نخست وزیری اسرائیل به پاریس سفر خواهد کرد. او همچنین حدود ده روز دیگر میزبان جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا خواهد بود.

نفتالی بنت گرچه دفتر نخست‌وزیری را ترک کرده، اما همچنان کنترل سیاست اسرائیل در قبال ایران را حفظ خواهد کرد، اما به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، جایگاه او در کابینه هنوز مشخص نیست.

شاهد تاریخ
خلاصه خبرها
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید