لبنان میزبان نشست مشورتی وزیران امور خارجه کشورهای عربی

۱۴۰۱/۴/۱۱

لبنان روز شنبه (۱۱ تیر)، میزبان نشست مشورتی وزیران امور خارجه کشورهای عربی با حضور احمد ابوالغیظ، دبیر کل اتحادیه عرب است. نشست مشورتی وزیران امور خارجه کشورهای عربی اما در سایه اختلافات سیاسی داخلی درباره تشکیل دولت لبنان در بیروت برگزار می‌شود.

به تازگی نجیب میقاتی، سیاستمدار کهنه‌کار لبنانی، برای چهارمین بار به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل دولت شد.

این نخستین نشست کشورهای عربی در بیروت پس از بحران دیپلماتیک میان لبنان و کشورهای عربی است که به فراخوانده شدن سفیران کشورهای عربی خلیج فارس و در رأس آنها عربستان سعودی از لبنان انجامید.

شماری از وزیران امور خارجه کشورهای عربی اما پس از ورود به بیروت و پیش از برگزاری نشست مشورتی خود، با میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان دیدار و گفت‌وگو کردند.

منابعی در وزارت امور خارجه لبنان اعلام کرده‌اند برگزاری این نشست در بیروت با حضور نمایندگانی از ۲۱ کشور عربی، نشانه‌های مثبتی را برای لبنان به همراه دارد.

رسانه‌های لبنانی اما بر این رویکرد تأکید دارند که حضور وزیران امور خارجه کشورهای عربی چیزی جز یک پروتکل سیاسی نیست و هیچ گونه تغییری را در مواضع آشکار این کشورها درباره لبنان نشان نمی‌دهد.

بر اساس این گزارش‌ها، کشورهای عربی هنوز خواهان اصلاحات سیاسی از جمله جلوگیری از فساد، همزمان با توقف حمله‌های حزب‌الله علیه کشورهای عربی خلیج فارس هستند. آنان بر جلوگیری از قاچاق مواد مخدر از سوی این گروه نیز اصرار دارند.

روزنامه‌های لبنانی این نشست را به دلیل سطح پایین نمایندگان کشورهای عربی، «سرد و بی‌جان» توصیف کرده‌اند.

آن‌ها به عنوان نمونه به نیامدن وزیران امور خارجه عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بیروت اشاره و تأکید کرده‌اند که نمایندگان این کشورها در اتحادیه عرب در این نشست حضور یافته‌اند.

برخی منابع رسانه‌ای هم گفته‌اند اظهارات پشت پرده برخی مقامات نشان می‌دهد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی، خواهان صدور بیانیه با مضامینی شدید اللحن علیه حزب‌الله و میشل عون به عنوان ریاست جمهوری هستند.

به گفته این منابع، هدف از پایین بودن سطح پایین نمایندگی برخی کشورهای عربی در این نشست این است که تأکید کنند لبنان یا باید «مواضعی هماهنگ با کشورهای عربی» اتخاذ کند یا «منزوی» خواهد ماند.

به هر روی اما این نشست نخستین نشست مشورتی وزیران امور خارجه کشورهای عربی در لبنان پس از اظهارات جنجال‌برانگیز جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان علیه کشورهای عربی خلیج فارس است.

قرداحی به تازگی در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفته بود کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در تمامی بحران‌های لبنان به اندازه یک قطره آب هم کمک نکرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
تیتر اول
یکی از ما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید