«تسنیم» حریق در یک کارخانه لوازم برقی در اسرائیل را به عنوان آتش‌سوزی در مرکزی نظامی جا زد

۱۴۰۱/۴/۱۱

در واکنش به وقوع انفجار در مقر بسیج مالک اشتر در جنوب شرق تهران و در نزدیکی پادگان‌های سپاه پاسداران، رسانه‌های امنیتی جمهوری اسلامی خبر وقوع آتش‌سوزی در یک کارخانه لوازم برقی را به آتش‌سوزی در پادگانی در اسرائیل تبدیل کردند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از وقوع دست‌کم دو انفجار در مقر «ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر» در جنوب شرق تهران در شامگاه جمعه حکایت دارد. این پایگاه در محدوده تعدادی از پادگان‌های بزرگ سپاه پاسداران قرار گرفته است.

سازمان مجاهدین خلق ایران مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفت. مقامات جمهوری اسلامی اما درباره این حمله اظهار نظر نکرده‌اند.

همزمان، پرس تی‌وی، وابسته به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، از قول منابع محلی فلسطینی گزارش کرده‌اند «در یک پادگان ارتش اسرائیل در نزدیکی شهر "الرام"» آتش‌سوزی رخ داده است: «بر اساس گزارش رسانه‌های محلی فلسطین، این آتش‌سوزی بامداد امروز آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.»

این خبر با هشتگ «اسرائیل در آتش» و عباراتی مشابه، در شبکه‌های اجتماعی و از سوی کاربرانی که از آنان با عنوان ارزشی یاد می‌شود، بازنشر شده و مورد توجه قرار گرفته است.

ادعای مطرح شده از سوی پرس تی‌وی و تسنیم اما در حالی است که روز سه‌شنبه گذشته آتش‌سوزی‌ای در یک کارخانه لوازم برقی به نام الرام در اورشلیم اتفاق افتاده است و این رسانه‌های امنیتی جمهوری اسلامی، آتش‌سوزی در این کارخانه را به عنوان آتش‌سوزی در یک منطقه نظامی جا زده‌اند.

در مورد مکان پادگان مطرح شده در این خبرها نیز خطا وجود دارد چون شهر الرام در نزدیکی اورشلیم نیست و پادگانی هم در آن وجود ندارد.

به نظر می‌رسد دستگاه رسانه‌ای سپاه پاسداران برای سرپوش گذاشتن بر خبر وقوع دو انفجار در پادگان مالک اشتر تهران، آتش‌سوزی در یک کارخانه لوازم برقی در اسرائیل را به آتش‌سوزی در پادگانی در اسرائیل تبدیل کرده‌ است.

انتشار خبرهای ساختگی و افسانه‌‌پردازی‌های این‌چنینی برای پیشبرد پروپاگاندای جمهوری اسلامی پیش از این نیز سابقه داشته است.

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه عین‌الاسد عراق، محل استقرار نیروهای آمریکایی، در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه که به ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی در همان شب انجامید، رسانه‌های حکومتی گزارش‌هایی از کشته شدن شماری از سربازان ایالات متحده منتشر کردند.

این در حالی بود که درباره این حمله پیش از انجام آن اطلاع‌رسانی شده بود، موشک‌های سپاه به زمین‌های خالی اطراف این پایگاه اصابت کردند و آسیب وارد شده به سربازان آمریکایی، در نهایت «سر درد» گرفتن آنان گزارش شد.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید