اسرائیل سه پهپاد حزب‌الله لبنان به سوی میدان گازی کاریش را سرنگون کرد

۱۴۰۱/۴/۱۱

ارتش اسرائیل سه پهپاد حزب‌الله لبنان را در آب‌های مدیترانه و در مسیر میدان گازی کاریش رهگیری و منهدم کرد. این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی مسئولیت پرتاب پهپادها را برعهده گرفت.

ارتش اسرائیل با انتشار ویدیوهایی اعلام کرد که این سه پهپاد روز شنبه ۱۱ تیرماه پس از نقض حریم هوایی اسرائیل و بر فراز آب‌های این کشور هدف قرار گرفتند.

بنابر گزارش‌ها، این پهپادها از سمت لبنان به سوی سکوی گازی کاریش در دریای مدیترانه در حرکت بودند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، یکی از این پهپادها توسط جنگنده اف‌۱۶ و دو پهپاد دیگر توسط یک ناو جنگی منهدم شدند.

به گفته ارتش اسرائیل، این نخستین بار بود که سامانه ضدموشکی نصب‌شده بر یک کشتی نیروی دریایی این کشور یک هدف متخاصم را رهگیری و سرنگون کرد.

گروه حزب‌الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی است در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد «سه پهپاد غیرمسلح» را به سوی «منطقه مورد منازعه میدان کاریش» پرتاب کرده و «ماموریت شناسایی با موفقیت انجام شد و پیام نیز منتقل شد».

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، در بیانیه‌ای تاکید کرد که اقدام حزب‌الله در پرتاب این پهپادها مانعی است در دستیابی دولت لبنان به توافق در مورد مرزهای دریایی که نقشی حیاتی در اقتصاد و رفاه مردم لبنان دارد.

روز شنبه همچنین یائیر لاپید، نخست وزیر جدید اسرائیل، هشدار داد: «بدخواهان ما از غزه تا تهران، از سواحل لبنان تا سوریه، بدانند که ما می‌توانيم از قدرت خود در مقابل هر تهدید و دشمنی استفاده کنیم، پس ما را آزمایش نکنید.»

اسرائیل و لبنان در سال ۲۰۲۰ با میانجیگری آمریکا مذاکرات حل اختلافات مرزی را از سر گرفتند اما این مذاکرات بار دیگر اردیبهشت سال گذشته متوقف شد.

میدان گازی کاریش در آب‌های مدیترانه یکی از اختلافات عنوان شده است.

اسرائیل با انتشار تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرده میدان گازی کاریش چندین کیلومتر با منطقه مورد اختلاف بین دو کشور فاصله دارد؛ با این حال لبنان می‌گوید این میدان نیز در منطقه مورد منازعه واقع شده است.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید