اعتراض شدید آلمان به پوتین پس از حمله مرگ‌بار روسیه به یک ساختمان مسکونی در جنوب اوکراین

۱۴۰۱/۴/۱۰

در حالی که حمله نیروهای روسیه به یک ساختمان مسکونی غیرنظامی در نزدیکی اودسا در جنوب اوکراین دست‌کم ۱۸ کشته بر جای گذاشته، سخنگوی دولت آلمان ضمن محکوم کردن این حمله، آن را «غیرانسانی» خواند و خواستار پاسخگویی ولادیمیر پوتین در این زمینه شد.

استفن هبستریت، سخنگوی دولت آلمان، روز جمعه (۱۰ تیر) گفت: «دولت فدرال آلمان حمله موشکی ارتش روسیه به یک ساختمان مسکونی و یک مرکز تفریحی را محکوم می‌کند.»

او گفت: «مسکو که باز هم از خسارات جانبی صحبت می‌کند، غیرانسانی و گستاخ است.»

سخنگوی دولت آلمان با دعوت از مردم روسیه برای «مواجه شدن با حقیقت»، گفت: «این حمله یک بار دیگر با روشی بی‌رحمانه به ما نشان داد طرف متجاوز عمدا مرگ غیرنظامیان را رقم می‌زند.»

بر اساس اعلام دولت کی‌یف، شامگاه پنج‌شنبه و بامداد جمعه در جریان حمله‌های موشکی به ساختمان‌هایی در منطقه اودسا در جنوب اوکراین، دست‌کم ۱۸ نفر کشته و ۳۸ نفر از جمله شش کودک زخمی شدند.

این در حالی است که دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره این حمله مدعی شد نیروهای مسلح روسیه به اهداف غیرنظامی در اوکراین حمله نمی‌کنند.

حمله روسیه به این منطقه غیرنظامی همزمان با باز پس‌گیری جزیره استراتژیک مار در دریای سیاه از سوی اوکراین بود.

همچنین این حمله همزمان با حمایت کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از اوکراین در جریان نشست رهبران این کشورها در مادرید صورت گرفت.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: «تمام ناتو تا زمانی که لازم باشد در کنار اوکراین خواهد بود تا از پیروزی در مقابل روسیه اطمینان حاصل شود.»

همچنین رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه در یک سخنرانی در پارلمان اوکراین که از طریق ارتباط ویدئویی انجام شد، بر حمایت از نامزدی اوکراین برای عضویت در این اتحادیه تأکید کرد.

او از اوکراین خواست تا به اصلاحات خود در زمینه مبارزه با فساد به عنوان بخشی از روند پذیرفته شدن در اتحادیه اروپا سرعت بخشد.

وزیر دفاع لهستان هم روز جمعه اعلام کرد ۳۲ هلیکوپتر نظامی چند منظوره به ارزش ۱/۷۵ میلیارد یورو خریداری می‌کند.

لهستان عضو ناتو و همسایه اوکراین است.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید