عراق از مذاکرات ایران با مصر و اردن خبر داد؛ الکاظمی در پی علنی شدن مذاکرات تهران و ریاض

۱۴۰۱/۴/۱۰

وزیر امور خارجه عراق از مذاکرات ایران با مصر و اردن در بغداد خبر داد و گفت که موضوع اصلی مذاکرات نخست وزیر عراق در تهران هم بررسی امکان برگزاری علنی مذاکرات وزیران امور خارجه ایران و عربستان سعودی بوده است.

فواد حسین در گفت‌وگو با العربیه، بدون اشاره به جزییات اعلام کرد مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران با دو کشور مصر و اردن در بغداد آغاز شده است. او توضیح بیشتری درباره این مذاکرات نداد.

روزنامه العربی الجدید نیز نوشت که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، تلاش می‌کند کشورهای عربی را به مذاکره با ایران تشویق کند.

این روزنامه همچنین از مذاکرات مقام‌های اطلاعاتی مصر با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

مذاکرات ایران با اردن در حالی برگزار شده که ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور، روز ۲۸ اردیبهشت از جایگزینی نیروهای روسیه در جنوب سوریه با نیروهای جمهوری اسلامی و متحدانش ابراز نگرانی کرده بود.

مذاکرات بغداد در حالی انجام شده است که رسانه‌های اسرائیل از تلاش دولت جو بایدن برای امضای توافق‌نامه همکاری دفاعی-امنیتی میان اسرائیل و شش کشور عربی از جمله مصر، اردن و عراق در برابر تهدیدات ایران خبر داده بود.

در همین حال وال‌استریت ‌ژورنال خبر داده است فرماندهان نظامی آمریکا و اسرائیل با مقام‌های نظامی عربستان سعودی، قطر، اردن، مصر، امارات متحده عربی و بحرین، نشست محرمانه‌ای به منظور مقابله با توانایی‌های رو به رشد موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی برگزار کرده‌اند.

وزیر امور خارجه عراق همچنین گفت موضوع اصلی گفت‌وگو در سفر مصطفی الکاظمی به تهران، روابط ایران و عربستان سعودی بوده است.

به گفته فواد حسین، نخست وزیر عراق در تهران درباره امکان علنی‌ کردن مذاکرات در سطح وزیران امور خارجه ایران و عربستان سعودی و بازگشایی سفارت‌خانه‌ها با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرده است.

دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی اردیبهشت ماه در عراق برگزار و پس از آن گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور مطرح شد.

مستند - گذر از آند
فردا
امروز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید