اینترنت تلفن‌های همراه در مناطق برگزاری کنکور قطع شد

۱۴۰۱/۴/۹

روابط عمومی همراه اول اعلام کرد به درخواست سازمان سنجش، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه تا ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه در مناطقی که آزمون کنکور در آنها برگزار می‌شد، قطع بود.

در چند سال گذشته نیز مقام‌های وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از قطع اینترنت در حوزه‌های برگزاری کنکور خبر داده‌اند. با این حال تصاویری از سوالات آزمون منتشر شده است.

ابراهیم خدایی، ‌ رییس سازمان سنجش آموزش، سال ۹۹ گفته بود: «امنیت سوالات کنکور هیچ مشکلی نداشته است. یک‌سری از داوطلبان به صورت موردی موبایل را سر جلسه برده و تصاویری را گرفته بودند که این تصاویر بعد از آزمون عمومی منتشر شد.»

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی نیز درباره لو رفتن سوالات کنکور و فروش آن به برخی داوطلبان منتشر شده است.

در همین حال روزنامه اعتماد روز پنج‌شنبه نهم تیر گزارشی را درباره فروش سوالات کنکور در آزمون ۱۴۰۰ و کشف برخی از این موارد منتشر کرد.

به گزارش این روزنامه، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برگزاری امتحان دوباره از متهمان تقلب در کنکور ۱۴۰۰ را غیر‌قانونی دانسته است.

بر اساس این گزارش تعدادی از این افراد بدون امتحان و با دخالت مجلس به دانشکده‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی برگشته‌اند.

برگزاری آزمون کنکور برای ۵۵۸ هزار و ۱۴۰ داوطلب از روز چهارشنبه هشتم تیر آغاز شده و روزهای پنج‌شنبه و جمعه ادامه خواهد یافت.

در سال‌های گذشته بحث‌هایی درباره احتمال حذف کنکور مطرح بوده اما محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، روز پنج‌شنبه گفت که حذف کنکور فعلا ممکن نیست.

او تأکید کرد: «تا زمانی که چشم‌انداز آینده شغلی، پرستیز اجتماعی و درآمد برابر همه رشته‌های دانشگاهی یکسان نیست و بیشتر داوطلبان در پی انتخاب چند رشته خاص هستند، راهی جز آزمون سراسری یا کنکور برای گزینش بهترین متقاضیان وجود ندارد.»

برخی تحلیل‌گران نقش و فعالیت مؤسسات آموزشی، منتشر‌کنندکان کتاب‌های کنکور و مؤسسه‌های کمک آموزشی را ذیل عنوانی موسوم به «مافیای کنکور» از جمله دلایل کنار گذاشته نشدن کنکور ذکر می‌کنند.

درآمد چند میلیاردی صدا و سیما از تبلیغات این مؤسسات و برنامه‌های آموزشی و مشاوره برای کنکور نیز دلیل دیگر مطرح شده برای مقاومت در برابر حذف کنکور است.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید