نشریه هشت صبح افغانستان از کشته شدن یک مرزبان ایرانی به دست طالبان خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۸

گزارش‌های متناقضی درباره کشته شدن یک مرزبان ایرانی به دست طالبان منتشر شده است. در یکی از آخرین واکنش‌ها به این خبر، میثم برازنده، سرپرست فرمانداری هیرمند، گفت ابعاد کشته شدن مرزبان ایران در حال بررسی است و بازداشت دو مرزبان به دست طالبان صحت ندارد.

در حالی که نشریه ۸ صبح افغانستان از کشته شدن مرزبانی به نام محمد صیاد به دست طالبان در روز سه‌شنبه هفتم تیر خبر داده، رسانه‌های داخلی در ایران اعلام کردند او در درگیری با «اشرار مسلح» کشته شده است.

بر اساس گزارش نشریه ۸ صبح، نیروهای طالبان روز سه‌شنبه «به دنبال کشته و زخمی شدن دو پسر بچه افغان به دست مرزبانانی جمهوری اسلامی» وارد خاک ایران شده و با مرزبانان ایرانی درگیر شده‌اند.

با این حال خبرگزاری‌های رسمی ایران نوشتند مرزبانان ایرانی روز سه‌شنبه با «اشرار مسلح که از سمت افغانستان قصد تعرض به مرزهای کشور را داشتند» درگیر شدند.

فرماندار هیرمند در استان سیستان و بلوچستان کشته شدن این مرزبان ایرانی را تسلیت گفته است. شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شمال زاهدان و در همسایگی ولایت نیمروز افغانستان واقع شده است.

نیروهای مرزی ایران و طالبان تاکنون چندین بار درگیر شده‌اند. از جمله در اردیبهشت ماه پس از درگیری بین دو طرف، طالبان یک خودروی نظامی ایران را توقیف کرد.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان، دلیل این درگیری را «جاده‌سازی بدون هماهنگی قبلی» از سوی طالبان و «نقض مرز» اعلام کرد.

روز چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ نیز بین نیروهای ایران و طالبان درگیری رخ داده بود.

در همین حال رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیا در وزارت امور خارجه ایران، دلیل این درگیری‌ها را «غیرحرفه‌ای بودن مرزبانان طالبان» ذکر کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها