یک ماه پس از هک، مدیرعامل فاوای شهرداری تهران گفت برخی سامانه‌ها به مدار باز نخواهند گشت

۱۴۰۱/۴/۸

حدود یک ماه پس از حمله سایبری به سامانه‌های شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اعلام کرد برخی از سامانه‌های این مجموعه به وضعیت سابق باز نخواهند گشت و در سامانه‌های دیگر تجمیع خواهند شد.

هادی محضرنیا گفت که همه سامانه‌های اصلی شهر پس از حمله سایبری «به وضعیت مطلوب» بازگشته‌اند.

به گفته محضرنیا، تعداد سامانه‌های کوچک شهرداری «بسیار زیاد بودند» و برخی از آنها در سامانه‌های دیگر تجمیع شده و به مدار باز نخواهند گشت.

محضرنیا به نام این سامانه‌های کوچک که ممکن است به وضعیت سابق بازنگردند اشاره نکرد.

در واکنش به هک دوربین‌ها و سامانه‌های شهرداری تهران، علیرضا زاکانی، شهردار، روز شنبه ۲۱ خرداد در حاشیه افتتاح «ایستگاه ۱۷شهریور» از خط هفت متروی تهران، این ماجرا را «هجمه‌ای به سامانه‌های شهرداری تهران» خواند.

او گفت همکارانش با اقدامات به موقع، به ترتیبی وارد عمل شدند که این هک «به حمدالله ناکام ماند».

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی این اظهارات شهردار تهران را دستمایه طنز قرار دادند و از او خواستند تعریفش را از «کامیابی» روشن کند و بگوید چگونه هک شدن پنج هزار دوربین و ۱۵۰ سامانه شهرداری که عملا تا چند روز از دسترس خارج بوده‌اند، «ناکام ماندن» است؟

زاکانی پس از هک سامانه‌ها دستور داده بود همه کارکنان زیرمجموعه شهرداری از فعال و روشن کردن سیستم‌های کامپیوتری خود از روز دوشنبه ۱۶ خرداد تا اطلاع بعدی خودداری کنند.

گروه هکری «قیام تا سرنگونی»، وابسته به سازمان مجاهدین خلق، روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد اعلام کرد در آستانه سالگرد مرگ روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، طی یک عملیات بیش از پنج هزار دوربین کنترلی مراکز حکومتی و مناطق مختلف تهران و همچنین بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه شهرداری تهران را از دسترس خارج کرده است.

در پی این اعلام، سازمان فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، حمله هکری به وب‌سایت‌های این نهاد را تأیید کرد و آن را «اختلال عمدی» خواند.

همزمان سیستم گذرنامه فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» و بیش از ۴۹ دامنه سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی و اداره‌ها و بانک‌های تابعه نیز هک شدند.

روز ششم تیر نیز گروه هکری «گنجشک درنده» از هک شرکت فولاد خوزستان، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت فولاد هرمزگان خبر داد و ویدیو‌ها‌ و تصاویری از عملیات هک از جمله دوربین‌های مداربسته منتشر کرد.

در سه سال اخیر هک سیستم‌های صنعتی و وب‌سایت نهادهای دولتی و انفجار و آتش‌سوزی در تأسیسات صنعتی ایران به شدت افزایش یافته است.

هک شبکه سراسری سوخت در چهارم آبان ۱۴۰۰ و هک شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ایران از جمله مهم‌ترین این اتفاقات بوده است.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید