آمریکا طلای روسیه را تحریم کرد؛ موافقت گروه هفت با بررسی تعیین سقف برای قیمت نفت روسیه

۱۴۰۱/۴/۷

آمریکا همزمان با برگزاری نشست گروه هفت، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اتخاذ کرد؛ از جمله ممنوعیت واردات طلا از روسیه و تحریم‌های جدید علیه صنعت دفاعی این کشور. رهبران گروه هفت نیز با بررسی تعیین سقف برای قیمت نفت روسیه موافقت کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه (هفتم تیر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدامات انجام شده امروز به قلب توانایی‌های روسیه برای توسعه و استقرار تسلیحات و فن‌آوری‌های مورد استفاده در جنگ تجاوزکارانه ولادیمیر پوتین علیه اوکراین ضربه می‌زند.»

تحریم‌های تازه آمریکا ۷۰ شرکت روسی از جمله شرکت نظامی-صنعتی روستک را هدف قرار داده که از سوی واشینگتن به عنوان «سنگ بنای» صنایع دفاعی و فن‌آوری روسیه توصیف شده است.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در بیانیه این وزارتخانه اعلام کرد: «هدف قرار دادن صنایع دفاعی روسیه توانایی‌های پوتین را کاهش می‌دهد و جنگ او علیه اوکراین را که با تضعیف روسیه، شکسته شدن زنجیره تأمین و شکست‌های لجستیکی به سختی دچار شده، مختل می‌کند.»

رهبران هفت کشور صنعتی جهان روز یک‌شنبه (پنجم تیر) در اولین روز نشست خود در آلمان، تجارت طلای استخراج شده در روسیه را تحریم کردند.

همچنین رهبران گروه هفت روز سه‌شنبه با بررسی امکان ممنوعیت حمل و نقل نفت روسیه و قیمت‌گذاری برای آن موافقت کردند.

این بررسی اگر به گرفتن تصمیم در این زمینه منجر شود، به معنی گذاشتن سقفی مشخص برای قیمت نفت روسیه است تا درآمد نفتی این کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در نشست خبری خود پس از پایان اجلاس سران گروه هفت گفت که با اتخاذ چنین تصمیمی موافق است. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز بر ضرورت کاهش درآمدهای روسیه تأکید کرد.

شولتس گفت تحریم‌ها علیه روسیه زمانی لغو خواهد شد که پوتین اعتراف کند پروژه‌هایش در اوکراین محکوم به شکست بوده است.

ایده ایجاد سقف برای قیمت نفت روسیه اولین بار از سوی آمریکا مطرح شد. این طرح می‌تواند ارائه‌ خدمات مالی و بیمه به شرکت‌های حمل و نقل نفتی در جهان را با قیمت نفت روسیه مرتبط کند.

گروه هفت از همه کشورهای شریک خود دعوت کرده که به این طرح بپیوندند.

این طرح در صورت اجرا، روسیه را از سودی که به واسطه افزایش قیمت نفت در جهان پس از تهاجم این کشور به اوکراین برای کشورهای صادرکننده نفت حاصل می‌شود، محروم می‌کند.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید