تداوم تغییرات در نهادهای امنیتی سپاه پاسداران؛ رییس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه تغییر کرد

۱۴۰۱/۴/۶

در ادامه موج جدید تغییرات در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی سپاه پاسداران، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، مجید خادمی را به سمت ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران منصوب کرد.

وبسایت دفاع‌پرس‌ روز دوشنبه گزارش داد که خادمی پیش از این، رییس سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بوده است.

این انتصاب پس از آن صورت می‌گیرد که محمد کاظمی رییس پیشین سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، چند روز پیش به ریاست سازمان اطلاعات سپاه و جایگزین حسین طائب شد.

به نوشته رسانه‌های ایران، سازمان حفاظت اطلاعات سپاه یکی از نهادهای اطلاعاتی سپاه پاسداران است که وظایفی چون «مقابله با جاسوسی در داخل سپاه، جلوگیری از نفوذ جریان‌های ناهمسو با خط مشی سپاه، جلوگیری از راه یافتن اطلاعات محرمانه به خارج از سپاه و نظارت سیاسی امنیتی بر فرماندهان و پرسنل این نیروی مسلح» را بر عهده دارد.

همچنین بر اساس گزارش این رسانه‌ها، حفاظت اطلاعات سپاه به شکل سلسله مراتب مستقل و متمرکز در تابعیت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.

دو روز پس از برکناری حسین طائب ار ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، ابراهیم جباری، فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» نیز که مسئولیت حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد، پس از ۱۲ سال برکنار شد و حسن مشروعی‌فر جایگزین او شد.

تغییرات جدید در بخش اطلاعاتی سپاه پاسداران پس از آن صورت گرفت که گزارش‌هایی درباره نقش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در طرح‌های ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه و همچنین تهدیدهای رسانه‌ای درباره احتمال کشته شدن حسین طائب به وسیله اسرائیل منتشر شد.

در هفته‌های گذشته رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داده بودند جمهوری اسلامی باندهای ایرانی و ترکیه‌ای را به استخدام درآورده تا شهروندان اسرائیلی را در ترکیه هدف قرار دهند.

در همین حال رسانه‌های اسرائیل اعلام کرده بودند این حمله‌ها از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به ریاست طائب برنامه‌ریزی شده است.

همچنین تغییرات جدید در نهادهای امنیتی سپاه در حالی است که چندی پیش یک فایل صوتی از جلسه‌ای با حضور محمدعلی جعفری، فرمانده وقت سپاه پاسداران، و صادق ذوالقدرنیا، معاون وقت اقتصادی این نهاد، منتشر شد که موارد تازه‌ای از ساختار فساد در بنیاد تعاون سپاه و همچنین شهرداری تهران را فاش کرد.

در این فایل صوتی به نقش مستقیم محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و ریيس فعلی مجلس شورای اسلامی، و همچنین قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه، و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه در این پرونده فساد اشاره شده است.

مستند - گذر از آند
بوم و گِل - فصل چهارم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید