نخست وزیر عراق در تهران: با ایران درباره آرامش در منطقه توافق کردیم

۱۴۰۱/۴/۵

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که پس از سفر به عربستان سعودی و دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به تهران سفر کرد، گفت با جمهوری اسلامی درباره آرامش در منطقه توافق کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، الکاظمی پس از دیدار با ابراهیم رئیسی در تهران، در یک نشست خبری مشترک با او گفت: «ما توافق کردیم از آتش‌بس در یمن و منطقه حمایت کنیم و توافق کردیم که بر چالش‌های امنیتی غذایی در منطقه غلبه کنیم و همکاری‌های دوجانبه میان عراق و ایران را تقویت کنیم.»

همزمان خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داد که رئیسی در این نشست گفت: «بدون تردید ادامه این جنگ را بی حاصل می‌دانیم و معتقدیم جز رنج به مردم حاصل دیگری ندارد و هر چه زودتر باید این جنگ خاتمه یابد و آتش بس می تواند گامی در حل مسائل یمن و گفت و گو هایی که بین یمنی‌ها صورت خواهد گرفت، باشد.»

بر اساس این گزارش، رئیسی در این نشست خبری همچنین بار دیگر موضع مقام‌های جمهوری اسلامی درباره عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل را تکرار کرد و گفت عادی‌سازی این روابط «به هیچ وجه امنیت‌ساز» برای اسرائیل نخواهد بود.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در حالی روز یکشنبه پس از سفر به عربستان سعودی وارد تهران شد که دفتر رسانه‌ای نخست‌‌وزیر عراق اعلام کرد در دیدار الکاظمی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، بر نقش بغداد در نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های منطقه و پیشبرد تلاش‌های آرام و گفت‌وگوهای سازنده روبه‌جلو تاکید شده است.

همچنین خبرگزاری رسمی عراق روز یکشنبه به نقل از دفتر رسانه‌ای نخست وزیر این کشور درباره دیدار نخست وزیر عراق و ولیعهد عربستان سعودی نوشت: «در این دیدار بر تقویت یکپارچگی اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای به گونه‌ای که موجب توسعه پایدار در منطقه شود و همچنین تقویت تلاش‌های دوجانبه برای مقابله با بحران‌های اقتصادی تاکید شد.»

دیدار نخست وزیر عراق با ولیعهد عربستان سعودی

الکاظمی روز شنبه در اولین مرحله از سفر منطقه‌ای خود وارد جده شد و سپس با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخست وزیر عراق و هیات همراهش صبح روز یکشنبه به مکه رفت و مراسم مذهبی عمره را به جا آورد.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از یک منبع در دفتر نخست وزیر عراق نوشت که الکاظمی در چارچوب میانجیگری بغداد برای ازسرگیری روابط میان ایران و عربستان سعودی این سفر را انجام می‌دهد.

روابط ایران و عربستان سعودی به دنبال حملات دی‌ماه ۹۴ به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد قطع شد اما از فروردین سال گذشته گفت‌وگوهایی بین دو کشور به میزبانی عراق آغاز شده و تاکنون پنج دور آن برگزار شده است.

پاییز سال گذشته، عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، گفت ریاض خواهان گفت‌وگوهای اساسی‌تر با تهران است تا به رفتار جمهوری اسلامی در منطقه هم پرداخته شود، اما ایران تاکنون مذاکرات را «به بازی گرفته است».

با این حال، نخست وزیر عراق در پایان دور پنجم مذاکرات تهران و ریاض گفت که متقاعد شده که توافق بین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی «نزدیک» است.

یکی از مقام‌های کابینه الکاظمی که نامش فاش نشده درباره سفر او به عربستان سعودی و ایران به خبرگزاری فرانسه گفت در دیدارهای رسمی این سفر، «موضوعات بسیار مهمی که به میانجیگری عراق برای احیای روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و ایران مربوط می‌شود، پرداخته خواهد شد.»

در حالی که خود عراق اکنون با بحران سیاسی مواجه است و چندین ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی هنوز دولت جدید بغداد تشکیل نشده، این مقام عراقی اضافه کرد: «این سفرها به مسائل سیاسی داخلی عراق مربوط نمی‌شود. گفت‌وگوهای مربوط به تشکیل دولت جدید عراق ربطی به این سفرها ندارد.»

عربستان سعودی و جمهوری اسلامی بر سر بحران یمن دچار اختلافند. در حالی که یک ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از دولت قانونی یمن که از سوی سازمان ملل متحد نیز به رسمیت شناخته می‌شود حمایت می‌کند، شبه‌نظامیان شیعی حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند.

همچنین عربستان سعودی پیشتر بارها اعلام کرده که جامعه بین‌المللی علاوه بر گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، باید درباره برنامه موشکی ایران و همچنین مداخله‌های تهران در منطقه با جمهوری اسلامی گفت‌وگو کند.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید