اولویت‌های دولت جدید لبنان: تعیین مرز دریایی با اسرائیل و استخراج گاز از دریای مدیترانه

۱۴۰۱/۴/۴

نجیب میقاتی که با حمایت حزب‌الله لبنان بار دیگر به مقام نخست وزیری این کشور رسید، در نخستین مصاحبه تلویزیونی خود گفت اولویت دولتش تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل و استخراج گاز از شرق دریای مدیترانه است.

در حالی که لبنان در انتظار بازگشت عاموس هوکشتین، میانجی آمریکایی گفت‌وگوی تعیین مرز دریایی میان لبنان و اسرائیل به بیروت و پاسخ اسرائیل درباره پیشنهاد میشل عون راجع به این موضوع است، نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان گفت که حزب‌الله از تصمیم دولت حمایت می‌کند و هیچ گونه مخالفتی با پیشنهاد بیروت درباره تعیین مرز دریایی ندارد.

او تأکید کرد کشورش خواهان جنگ نیست و هدفش تنها استخراج گاز از شرق دریایی مدیترانه است.

نجیب میقاتی پس از انتخابات پارلمانی اخیر لبنان که به از دست رفتن اکثریت پارلمانی حزب‌الله انجامید، بار دیگر مأمور تشکیل دولت شد.

میقاتی این بار و برای چهارمین بار با حمایت دو گروه شیعه حزب‌الله و جنبش امل به مقام نخست وزیری لبنان رسید. این در حالی است که دو تشکل سیاسی بزرگ مسیحیان یعنی حزب نیروهای لبنانی و جریان ملی آزاد، به نخست وزیر میقاتی رأی ممتنع دادند.

میقاتی پیش از این از جناح‌های سیاسی مختلف خواسته بود برای رسیدن به توافق با صندوق بین‌المللی پول اختلافات را کنار بگذارند.

قرار است گفت‌وگوهای داخلی برای معرفی کابینه دولت لبنان از هفته آینده شروع شود.

رسانه‌های لبنانی ابراز تردید کرده‌اند که میقاتی بتواند در مدت باقی مانده ریاست جمهوری میشل عون که تا اواخر ماه اکتبر ادامه خواهد داشت، کابینه خود را معرفی کند.

این رسانه‌ها ماه‌های آینده ریاست جمهوری عون را «روزهای سخت» توصیف می‌کنند. همچنین نسبت به توانایی میقاتی در حل مشکلاتی نظیر پرونده گفت‌وگوهای تعیین مرز با اسرائیل درباره استخراج گاز در دریای مدیرانه تردید دارند چون به گفته آنها هر چند در ظاهر دولت لبنان مسئول پرونده تعیین مرز با اسرائیل است اما تصمیم گیرنده واقعی در این پرونده، حزب‌الله است.

نجیب میقاتی، سیاستمدار سنی مذهب، ثروتمند و ۶۶ ساله، پس از رایزنی‌های پارلمانی روز پنج‌شنبه دوم تیر با ۵۴ رأی از ۱۲۸ کرسی پارلمان، از جمله آرای نمایندگان بلوک حزب‌الله، توانست به عنوان نخست وزیر انتخاب شود.

رقیب او در رأی‌گیری برای مقام نخست وزیری، نواف سلام، تنها ۲۵ رأی کسب کرد.

میقاتی که اهل شهر طرابلس در شمال لبنان است، تا زمان تشکیل دولت جدید، مسئولیت اداره کابینه موقت را بر عهده دارد. او پیشتر سه بار در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۱۱ و ۲۰۲۱ با حکم میشل عون به مقام نخست‌وزیری منصوب شده است.

با وجود انتخاب مجدد میقاتی به مقام نخست‌وزیری، به عقیده ناظران سیاسی، تشکیل دولت جدید لبنان ممکن است به دلیل اختلافات بین نیروهای سیاسی مختلف، هفته‌ها و حتی ماه‌ها به طول بینجامد. این در حالی است که لبنان به دلیل وجود بحران‌ بی‌سابقه اقتصادی، نیازمند تشکیل فوری دولت است.

تشکیل دولت پیشین میقاتی در سپتامبر سال گذشته در حالی بود که این کشور با ۱۳ ماه بلاتکلیفی برای تشکیل دولت مواجه بود.

انتظار می‌رود دولت جدید لبنان پس از تشکیل، اصلاحات اقتصادی را به پیش ببرد.

بحران اقتصادی کنونی بسیاری از لبنانی‌ها را در فقر فرو برده و ارزش پول ملی این کشور را پایین آورده است.

خلاصه خبرها
تیتر اول
کمبود تراشه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید