بورل و امیرعبداللهیان از توافق برای از سرگیری مذاکرات اتمی خبر دادند

۱۴۰۱/۴/۴

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از توافق برای از سرگیری مذاکرات اتمی در روزهای آینده خبر دادند. جوزپ بورل همچنین گفت در مذاکره با مقامات ایران بازداشت «بسیار نگران‌کننده» شهروندان اتحادیه اروپا در ایران را مطرح کرده و خواستار آزادی آنها شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که با هدف رایزنی برای احیای توافق اتمی به تهران سفر کرده، روز شنبه چهارم تیر در یک نشست خبری گفت مذاکرات احیای برجام بعد از وقفه‌ای سه ماهه از سر گرفته خواهد شد.

بورل گفت: «قرار است مذاکرات را در روزهای آینده از سر بگیریم و این بن‌بست را بشکنیم.»

حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم در این نشست خبری مشترک اعلام کرد تهران آمادگی دارد در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیرد.

او همچنین گفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را در جریان آخرین گفت‌وگوهای خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که پیش از بورل به تهران سفر کرده بود، قرار داده است.

بورل هم هدف از سفر خود به تهران را شکستن بن‌بست مذاکرات اتمی ذکر کرد و گفت که این مذاکرات در روزهای آینده از سر گرفته خواهد شد.

او همچنین در توییترش نوشت که درباره از سرگیری مذاکرات اتمی بین ایران و آمریکا به منظور حل آخرین اختلافات توافق شده و اتحادیه اروپا نیز در مذاکرات نقشی تسهیل‌گر خواهد داشت.

بورل تأکید کرد که باید شرایط ایستای فعلی شکسته‌ شود این توافق به سرانجام برسد.

به دنبال سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، وزارت امور خارجه فرانسه از جمهوری اسلامی خواست از فرصت سفر بورل به تهران برای احیای برجام استفاده کند.

جوزپ بورل یک روز پس از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه سوم تیر در سفری از پیش اعلام نشده راهی تهران شد.

پیش از سفر بورل به تهران و از فروردین ماه تاکنون، انریکه مورا، معاون او، در مقام هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، دو سفر ناموفق به تهران داشت.

مذاکرات احیای برجام از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ و پس از مانع‌تراشی روسیه متوقف شد و پس از آن نیز اختلاف‌ها بر سر خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، مانع توافق اعلام شد.

از سوی دیگر تهران در واکنش به قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی در نشست پیشین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۲۷ دوربین این نهاد در سایت‌های هسته‌ای خود را غیرفعال کرد.

روز پنج‌شنبه اما وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و روسیه در نشست مشترک مطبوعاتی خود بر ضرورت از سر گرفتن مذاکرات وین برای احیای برجام تأکید کرده بودند.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید