تصویب نامزدی رسمی اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا

۱۴۰۱/۴/۳

رهبران اتحادیه اروپا با نامزدی رسمی اوکراین و مولداوی برای پیوستن به اتحادیه موافقت کردند. تصویب اعطای نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین، چهار ماه پس از آغاز حمله روسیه صورت گرفت و رییس شورای اروپا و رییس‌جمهور اوکراین آن را یک لحظه‌ تاریخی توصیف کردند.

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه گفت که رهبران این اتحادیه، با اعطای نامزدی عضویت این اتحادیه به اوکراین و مولداوی موافقت کردند.

میشل همزمان در صفحه توییتر خود این اقدام را «یک لحظه تاریخی» خواند و گفت که این یک گام بسیار مهم در مسیر عضویت اوکراین در اتحادیه اروپاست و آینده ما با هم است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، نیز با استقبال از تصمیم اتحادیه اروپا برای اعطای نامزدی رسمی عضویت در این اتحادیه به کشورش، از این روز به عنوان لحظه‌ای منحصربه‌فرد و تاریخی یاد کرد و گفت: آینده اوکراین در اتحادیه اروپاست.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با تاکید بر اینکه مردم اوکراین به خانواده اتحادیه اروپا تعلق دارند، تاکید کرد که آینده اوکراین با اتحادیه اروپا است و امروز آغاز یک سفر طولانی است که ما با در آن گام خواهیم گذاشت.

اعطای نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا در جریان سفر نیمه ماه میلادی جاری رییس‌جمهور فرانسه، صدراعظم آمان و نخست وزیر ایتالیا به کی‌یف بسیار تقویت شده بود.

در جریان این سفر ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، گفت پیام سفر من به کی‌یف این است که ایتالیا می‌خواهد اوکراین را به‌عنوان بخشی از اتحادیه اروپا ببیند.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، نیز همان روز در کی‌یف گفت اوکراین می‌تواند روی اتحادیه اروپا حساب کند و من و رهبران آلمان و ایتالیا از اعطای ایده نامزدی فوری اتحادیه اروپا به اوکراین حمایت می‌کنیم.

روز پنج‌شنبه و ساعتی پس از اعطای نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی، امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه گفت که ما در کی‌یف متعهد شدیم هر کار برای اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی انجام دهیم، این کار انجام شد و این لحظه‌ای تاریخی برای اوکراین، مولداوی و اروپاست.

با این حال رییس‌جمهور فرانسه روند پیوست کامل اوکراین به اتحادیه اروپا را زمان بر خواند و گفت: اصلاحاتی که اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا نیاز دارد، روندی طولانی را شامل می‌شود.

در همین حال اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، تاکید کرد که من متقاعد شده‌ام که اوکراین و مولداوی تا حد ممکن برای اجرای اصلاحات لازم تلاش خواهند کرد و با بیشترین شتاب ممکن برای عضویت در اتحادیه اروپا گام بر خواهند داشت.

اقدام رهبران اتحادیه اروپا در تصویب درخواست دولت کی‌یف برای نامزدی عضویت در این اتحادیه، با خشم روسیه بر می‌انگیزد که از چهار ماه پیش ارتش این کشور به دستور ولادیمیر پوتین به اوکراین حمله کرده است.

اوکراینی‌ها و به ویژه دولت و رییس‌جمهور آن ولودیمر زلنسکی در پنج ماه گذشته توانستند حمایت شدید آمریکا و اروپا و بخش عمده‌ای از جامعه جهانی را کسب کنند.

در مقابل روسیه برخلاف ارزیابی‌های اولیه با مقاومت شدید مردم و ارتش اوکراین مواجه شد و پس از شکست در اشغال پایتخت اوکراین، با عقب‌نشینی از نزدیکی کی‌یف، تمرکز خود را تصرف مناطقی در شرق اوکراین متمرکز کرده است.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید