حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه کنار گذاشته شد؛ محمد کاظمی جایگزین او شد

۱۴۰۱/۴/۲

شایعات درباره کنار رفتن حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه به واقعیت بدل شد. رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه اعلام کرد با حکم فرمانده کل سپاه، محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد. تغییر ریاست سازمان اطلاعات سپاه بدون هماهنگی با رهبر جمهوری اسلامی میسر نیست.

همزمانی این برکناری با سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به تهران، بار دیگر میزان نفوذ مسکو بر جمهوری اسلامی را به پرسش جدی تبدیل کرد.

بر اساس خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری تسنیم، حسین طائب، رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه، با حکم حسین سلامی به سمت مشاور فرمانده کل سپاه منصوب شد. پستی غیر اجرایی که جایگاهی تشریفاتی دارد.

رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه، سال‌ها عهده‌دار مسئولیت ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بوده است. او که مشخصا یک مقام نظامی‌ است، جایگزین یک روحانی امنیتی می‌شود.

مجموعه این تغییر و تحولات در حالی اتفاق افتاد که عصر روز چهارشنبه اول تیر، تعدادی از چهره‌ها و اکانت‌های توییتری نزدیک به سپاه پاسداران از کنار رفتن حسین طائب خبر دادند.

ابوالفضل عمویی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اما روز پنج‌شنبه دوم تیر در واکنش به این خبرها، به سایت دیده‌بان ایران گفت اساساً درباره این موضوع حرف و حدیثی نشنیده‌ است: «هیچ خبری در خصوص برکناری حسین طائب ندارم.»

این خبر اما چند روز پس از گزارش‌ها درباره نقش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در مورد طرح‌های ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه و همچنین تهدیدهای رسانه‌ای درباره احتمال کشته شدن حسین طائب به وسیله اسرائیل منتشر شد.

در هفته‌های گذشته رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داده بودند جمهوری اسلامی باندهای ایرانی و ترکیه‌ای را به استخدام درآورده تا شهروندان اسرائیلی را در ترکیه هدف قرار دهند.

در همین حال رسانه‌های اسرائیل اعلام کرده بودند این حمله‌ها از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به ریاست طائب برنامه‌ریزی شده است.

شبکه کان اسرائیل نیز به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش ذکر نشده از احتمال کشته شدن حسین طائب به دست اسرائیل سخن گفته بود.

در سال‌های اخیر و پس از کشته شدن دست‌اندرکاران برنامه اتمی ایران از جمله محسن فخری زاده، انتقادهای متعددی درباره ضعف عملکرد سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات مطرح شده است.

همچنین در این سال‌ها گزارش‌های گوناگونی درباره بازداشت مقام‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام جاسوسی برای اسرائیل منتشر شده است.

نام حسین طائب در سال‌های گذشته در بسیاری از موضوعات سیاسی مطرح شده و چهره‌های سیاسی در ایران او را نزدیک به مجتبی خامنه‌ای دانسته‌اند.

از او از جمله در فایل صوتی فرماندهان سپاه پاسداران درباره فساد گسترده در این نهاد نام برده شده و به نقشش اشاره شده است.

صادق ذوالقدر نیا، معاون اقتصادی سپاه پاسداران، در این فایل صوتی می‌گوید طائب از متهمان پرونده هلدینگ یاس حمایت کرده و همچنین گفته بوده که قصد بازداشت محمدعلی نجفی، شهردار تهران را دارد.

پیش از آن نیز محمد سرافراز، رییس اسبق سازمان صدا و سیما، از نقش مجتبی خامنه‌ای و حسین طائب در اتفاقات منجر به استعفای خود سخن گفته بود.

در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ نیز نام طائب بارها به عنوان یکی از چهره‌های اصلی در سرکوب معترضان مطرح شد. در همان سال طائب به عنوان معاون اطلاعات سپاه پاسداران و پس از تغییر ساختار این نهاد به عنوان رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران منصوب شد.

پرونده فعالان محیط زیست و نیز پرونده تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی از جمله موارد مورد اختلاف بین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات در سال‌های اخیر بوده است.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران همچنین اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و دیگر نزدیکان محمود احمدی نژاد و نیز حسین فریدون، برادر حسن روحانی را بازداشت کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
اخبار
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید