فرمانده دانشگاه امام حسین: کشته شدن عضو وزارت دفاع در پارچین به دلیل خرابکاری صنعتی بود

۱۴۰۱/۳/۳۰

محمدرضا حسنی آهنگر فرمانده دانشگاه امام حسین تایید کرد کشته شدن یک عضو وزارت دفاع به نام احسان قدبیگی در یک واحد تحقیقاتی در منطقه پارچین و جراحت یکی از اعضای این واحد در روز چهارم خرداد به دلیل «‌خرابکاری صنعتی» در یکی از خطوط تولید بوده است.

او در یک سخنرانی که روز دوشنبه ۳۰ خردادماه در رسانه‌ها منتشر شده اعلام کرد که عضو کشته شده وزارت دفاع خودش هدف حمله نبوده اما «‌تحت‌ تاثیر یک خرابکاری صنعتی» قرار گرفته است.

اطلاعات منتشر شده از قدبیگی در رسانه‌ها او را متولد ۱۳۷۳ و لیسانس مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف معرفی کرده است.

در گزارش‌ها اشاره‌ای به نام فرد مجروح در «‌عملیات خرابکارانه» نشده است.

فرمانده دانشگاه امام حسین در سخنرانی خود با اشاره به این عملیات گفت باید با «روش‌های هوش مصنوعی از تهدیدها پیشگیری کنیم.»

منطقه پارچین محل استقرار صنایع نظامی است و اهمیت آن به دلیل وجود سوله تاسیسات نظامی و محل نگهداری ذخایر موشکی و همچنین برخی از تاسیسات هسته‌ای است.

پیشتر وزارت دفاع در اطلاعیه‌ای کشته شدن یک عضو خود در جریان یک حادثه در منطقه پارچین را تایید کرده بود اما درباره دلیل آن توضیحی نداده بود.

زنجیره مرگ‌های مشکوک

در هفته‌های گذشته کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در تهران و به دنبال آن وقوع چند مرگ مرموز دیگر در ایران، توجه رسانه‌ها و کارشناسان را به خود جلب کرده است.

در یکی از تازه‌ترین موارد یک افسر نیروی هوافضای سپاه پاسداران به نام وهاب فرامرزیان جان خود را از دست داده اما سپاه توضیحی درباره دلیل این اتفاق نداده است.

در آگهی فوت از او به عنوان ستوان یکم و افسر هوافضای سپاه پاسداران نام برده شده بود.

تایمز اسرائیل در گزارشی درباره مرگ این افسر نیروی هوافضای سپاه پاسداران اشاره کرد که اخیرا تعداد قابل توجهی از افراد مرتبط با پروژه‌های نظامی ایران به شکلی مشکوک فوت شده‌اند.

در این گزارش همچنین به موارد مرگ محمد عبدوس و علی کمانی، دو افسر هوافضای سپاه پاسداران پرداخته شده است.

در هفته‌های اخیر همچنین فردی به نام ایوب انتظاری که دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و از متخصصان برنامه موشکی و پهپادی سپاه پاسداران بود، بر اثر «مسمومیت غذایی» جان باخت.

همزمان با او، یک متخصص زمین‌شناسی به نام کامران آقاملایی نیز با «مسمومیت غذایی» جان باخت.

پیشتر، سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی، از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران، به ضرب گلوله‌ دو موتورسوار در تهران کشته شد.

چند روز پس از کشته شدن صیاد خدایی، روزنامه نیویورک‌تایمز در خبری اختصاصی نوشت منابع اطلاعاتی اسرائیل در گفت‌وگو با آمریکا مسئولیت کشته شدن او را بر عهده گرفته‌اند.

اسرائیل معمولا درباره این عملیات‌ها اظهارنظر رسمی نمی‌کند اما مقام‌های این کشور در هفته‌های اخیر ادبیات تهاجمی‌تر علیه جمهوری اسلامی اتخاذ کرده‌اند.

بعد از برآورد اطلاعاتی مقام‌های اسرائیل مبنی بر این که جمهوری اسلامی قصد حمله به شهروندان این کشور در ترکیه دارد، نفتالی بنت سخنگوی اسرائیل اعلام کرد: «کسانی که اقدام به اعزام این تروریست‌ها می‌کنند را هدف قرار خواهیم داد. قانون جدید ما این است؛ آمران تاوان خواهند داد.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید