فرود اضطراری در تبریز برای سوخت‌گیری؛ ترکیه اعلام کرد شرکت هواپیمایی ایرانی کوتاهی کرده

۱۴۰۱/۳/۲۸

وزارت حمل و نقل ترکیه در پاسخ به سوال در مورد دلیل ندادن اجازه سوخت‌گیری به یک هواپیمای خطوط هواپیمایی ایران اعلام کرد اگر شرکت‌ها به وظایف خود عمل نکنند، ‌ با چنین مشکلاتی مواجه خواهند شد.

رسانه‌های داخلی در ایران روز شنبه ۲۸ خرداد گزارش کردند که ترکیه به یک هواپیمای خطوط هوایی «معراج» در مسیر استانبول به تهران اجازه سوخت‌گیری نداده و این هواپیما مجبور به فرود اضطراری در تبریز برای سوخت‌گیری شده است.

وزارت حمل و نقل و زیرساخت در ترکیه اما در پاسخ به این سوال که چرا به این هواپیما اجازه سوخت‌گیری داده نشده، اعلام کرد: «بر اساس قوانین، شرکت‌های هواپیمایی وظایفی دارند که در صورت به جا نیاوردن آن‌ها، با مشکلات این‌چنینی مواجه‌ ‌می‌شوند.»

با این حال، ‌ وزارت حمل و نقل و زیر ساخت ترکیه وقوع اصل این اتفاق را تأیید یا رد نکرده و تنها گفته است در این زمینه به شرکت معراج پاسخگو خواهد بود.

مشخص نیست این جلوگیری از سوخت‌گیری هواپیمای متعلق به شرکت معراج مربوط به موارد فنی و مقررات فرودگاهی بوده یا عوامل دیگری از جمله تحریم‌های بین‌المللی در آن دخیل بوده‌اند.

پیش از این و در سال‌ ۹۷، با تشدید تحریم‌های آمریکا، رسانه‌ها و مقام‌های خطوط هواپیمایی جمهوری اسلامی از خودداری شرکت‌های سوخت‌رسان ترکیه برای سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی ابراز نگرانی کرده بودند و هواپیماهای ایرانی نیز با مشکلاتی در این زمینه مواجه شدند.

ترکیه یکی از مقاصد اصلی سفر شهروندان ایران است و روزانه پروازهای متعددی از ایران به شهرهای مختلف این کشور صورت می‌گیرد.

روابط تهران و آنکارا در روزهای گذشته به دنبال انتشار گزارش‌های مختلف درباره تلاش تیم‌های ترور جمهوری اسلامی برای آسیب‌زدن به گردشگران اسرائیلی در ترکیه و به‌طور مشخص شهر استانبول، دچار تنش شده است.

منابع خبری در اسرائیل پیش از این گزارش کردند که آنکارا به جمهوری اسلامی هشدار داده اجازه نخواهد داد خاک ترکیه را به محلی برای عملیات خود علیه اسرائیل بدل کند.

مقام‌های اسرائیل با تشدید هشدارها نسبت به تلاش عوامل ایران برای انجام حمله‌های تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی در این آخر هفته (روزهای شنبه و یک‌شنبه) در ترکیه، از همه شهروندان خود خواستند فورا ترکیه را ترک کنند.

تایمز اسرائیل روز جمعه ۲۷ خرداد به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داد جمهوری اسلامی به باندهای ایرانی و ترکیه‌ای که به استخدام خود درآورده، دستور داده در آخر هفته در ترکیه و به ویژه در استانبول، «به هر قیمتی» که می‌توانند شهروندان اسرائیلی را هدف قرار دهند.

از سوی دیگر شورای امنیت ملی اسرائیل روز دوشنبه گذشته سطح هشدار خود را برای استانبول به سطح چهار، به معنی بالاترین تهدید برای شهروندان اسرائیلی، افزایش داد.

پیش از این دولت اسرائیل چنین سطحی از هشدار درباره امنیت شهروندان و گردشگران اسرائیلی را برای چهار کشور عراق، یمن، افغانستان و ایران تعیین کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
تیتر اول
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید