سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران را محکوم می‌کنیم

۱۴۰۱/۳/۲۶

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره سرکوب جامعه مدنی در ایران، به‌کارگیری خشونت علیه معترضان در ایران را محکوم کرد و بر ادامه تلاش‌های واشینگتن بر پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با نقض حقوق بشر در ایران تاکید کرد.

پرایس در نشست خبری پنج‌شنبه خود در پاسخ به پرسش سمیرا قرایی از ایران‌اینترنشنال درباره گزارش اخیر یازده کارشناس و گزارشگر مستقل سازمان ملل درباره سرکوب خشن جامعه مدنی در ایران گفت: «ما به کارگیری خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز در ایران را که به دنبال اعمال حق قانونی و آزادی‌های اولیه خود هستند محکوم می‌کنیم.»

او با اشاره به اینکه اگر آمریکا علیه ایران تحریم‌های حقوق بشری اعمال کند، این امر در روند مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران تاثیری نخواهد داشت، تاکید کرد واشینگتن به تلاش خود برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی را در قبال نقض حقوق بشر در داخل ایران ادامه خواهد داد.

ند پرایس گفت: «ما از حق انسانی مردم ایران برای برگزاری تجمع و بیان خواسته خود بدون ترس از خشونت و آزار حمایت می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «آنچه را که شاهدیم، ایرانیان شجاعی هستند که از دولت خود می‌خواهند به نگرانی‌های مشروع آنها رسیدگی کند.»

او افزود: «سوء مدیریت و غفلت دولت ایران باعث شده ابتدایی‌ترین نیازهای مردم ایران برآورده نشود.»

پرایس همچنین تلاش‌های حکومت ایران را برای سرکوب آزادی بیان در فضای مجازی و جلوگیری از دسترسی خبرنگاران در ایران به اطلاع‌رسانی از طریق شیوه‌هایی همچون قطع کامل یا مختل کردن اینترنت محکوم کرد.

او با اشاره به همکاری دولت بایدن با کنگره برای رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد ایالات‌ متحده اکنون در موقعیت چالش‌برانگیزی قرار گرفته که دلیل آن تصمیم اشتباه دولت پیشین آمریکا در خروج از برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: اگر ایران موضوع‌های فرابرجامی را کنار بگذارد، این امکان وجود دارد که توافق برای احیای برجام حاصل شود.

او افزود: دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اجتناب‌ناپذیر نیست، اما بایدن متعهد شده که هرگز نگذارد این موضوع محقق شود.

پرایس گفت: اگر برجام احیا شود، آمریکا در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در موضع بهتری قرار می‌گیرد.

او خاطرنشان کرد اگرچه برنامه هسته‌ای ایران مهم‌ترین تهدید از سوی ایران است، اما این موضوع تنها مشکل آمریکا با جمهوری اسلامی نیست.

پرایس گفت: برنامه موشکی ایران، حمایت تهران از نیروهای نیابتی و گروه‌های تروریستی و گسترش دادن بی‌ثباتی در سراسر منطقه از جمله چالش‌هایی هستند که اگر خطر توسعه بی‌مهار برنامه هسته‌ای ایران وجود نداشت، بسیار بهتر می‌شد با آنها مقابله کرد.

او خاطرنشان کرد که احیای برجام همچنان به سود منافع ملی آمریکا و منفعت جمعی متحدان و شرکای ایالات‌متحده است، اما این وضعیت همیشگی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت اگر ایران بازگشت متقابل به تعهدات برجامی را انتخاب نکند، آمریکا گزینه‌های دیگری دارد که آنها را با متحدان اروپایی خود مورد بررسی قرار داده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید