لغو اولین پرواز مهاجران از بریتانیا به روآندا در دقیقه آخر با حکم دادگاه حقوق بشر اروپا

۱۴۰۱/۳/۲۵

در پی دستور دقیقه آخر دادگاه حقوق بشر اروپا برای جلوگیری از اخراج تعدادی از پناهجویان از بریتانیا، پروازی که قرار بود این پناهجویان را از بریتانیا به روآندا منتقل کند، لغو شد.

وزیر امور خارجه بریتانیا از دخالت دادگاه حقوق بشر اروپا در لغو پرواز پناهجویان از بریتانیا به روآندا ابراز تأسف کرد و دولت رواندا نیز روز چهارشنبه ۲۵ خرداد اعلام کرد از این اتفاق «ناامید» نشده و این کشور به همکاری با بریتانیا در این زمینه «متعهد» است.

اولین پرواز حامل پناهجویانی که خود را به خاک بریتانیا رسانیده‌اند، قرار بود شامگاه سه‌شنبه ۲۴ خرداد انجام شود.

رأی دادگاه حقوق بشر اروپا در حالی است که پیشتر دادگاه عالی بریتانیا به دولت این کشور اجازه داد تا پرواز برای انتقال گروهی از پناهجویان به روآندا را انجام دهد.

دولت بوریس جانسون می‌گوید قصد دارد با طرح خود برای فرستادن اجباری پناهجویانی که به صورت «غیرقانونی» وارد بریتانیا شده‌اند، به روآندا در شرق آفریقا، عبور غیرقانونی پناهجویان از کانال مانش را محدود کند.

میزان عبور پناهجویان از این کانال با وجود وعده‌های مکرر لندن از زمان برگزیت تاکنون همچنان در حال افزایش است.

اما این سیاست جانسون از سوی رهبران کلیسا در بریتانیا «غیراخلاقی» توصیف شده و کمیساریای عالی پناهنگان سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری این تلاش دولت بریتانیا را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

با این حال، وزیر کشور بریتانیا شامگاه سه‌شنبه گفت: «ما از انجام کار درست و اجرای برنامه‌های خود برای کنترل مرزهای کشورمان دلسرد نخواهیم شد.»

او اضافه کرد که دولت بریتانیا در حال بررسی هر تصمیمی است که درباره این پرواز گرفته شده و برنامه‌ریزی برای پرواز بعدی از هم‌اکنون آغاز شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت در حالی که این طرح نخست وزیر بریتانیا در میان رأی‌دهندگان محافظه‌کار بریتانیایی موافقان بسیاری دارد، جانسون تلاش می‌کند با اجرای آن و پس از فرار اخیرش از رأی عدم اعتماد نمایندگان محافظه‌کار پارلمان، اقتدار خود را بازسازی کند.

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، یک شاهد دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در میان پناهجویانی بود که قرار بود به اجبار از بریتانیا به رواندا فرستاده شود اما او در نهایت از این پرواز بیرون گذاشته شد.

در روزهای اخیر اعلام شد دست‌کم ۳۰ نفر از کسانی که برای اولین پرواز تعیین شده بودند، نباید به دلایل بهداشتی یا حقوق بشری به رواندا منتقل شوند.

انسان، زمین، فردا
نگاه روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید