کناره‌گیری حجت‌الله عبدالملکی از دولت همزمان با اولین اخطار مجلس به یک وزیر ابراهیم رئیسی

۱۴۰۱/۳/۲۴

در پی استعفای حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، اعلام کرد ابراهیم رئیسی استعفای عبدالملکی را پذیرفته است. همزمان مجلس به وزیر صنعت، معدن و تجارت اخطار داد.

بهادری روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد در نشست خبری هفتگی خود درباره استعفای وزیر کار گفت که پس از استعفای عبدالملکی، محمدهادی زاهدی وفا، سرپرست وزارت کار شده است.

پیشتر خبرگزاری دولتی ایرنا متن نامه استعفای عبدالملکی را منتشر کرده بود که او در آن دلیل کناره‌گیری خود را «افزایش هماهنگی در دولت» اعلام کرده است.

حجت‌الله عبدالملکی از ابتدای دولت ابراهیم رئیسی تاکنون به مدت حدود ۳۰۰ روز وزیر کار بود و در این مدت و حتی پیش از آن، به‌دلیل اظهارات عجیب و غریبش مشهور شد.

او چند ماه پیش گفته بود: «سه‌سال پیش گفتیم با یک میلیون تومان می‌شود شغل ایجاد کرد، اکنون نیز با وجود گرانی مواد اولیه می‌توان با یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد.»

همچنین او در اردیبهشت‌ ماه گفت با حذف یارانه‌ها «می‌توانیم ادعا کنیم که تا آخر امسال فقر را با تعاریف جهانی به طور کامل حذف خواهیم کرد.»

عبدالملکی به سرمایه‌گذاری خارجی اعتقادی نداشت و در سال ۱۳۹۴ در یک سخنرانی به عنوان «استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق» گفته بود جمهوری اسلامی «می‌تواند به قدرت اول جهان تبدیل شود».

در دورانی که عبدالملکی وزیر کار بود، اعتراضات صنفی، کارگری و بازنشستگان ایران به طور فزاینده‌ای ادامه یافت. در روزهای اخیر هم بازنشستگان تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف ایران به برگزاری تجمع و اعتراضات خود ادامه دادند.

اخطار مجلس به یک وزیر دیگر

همزمان با کناره‌گیری عبدالملکی از دولت به عنوان وزیر کار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه از پاسخ‌های رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت به سوال مجلس قانع نشدند و به او اخطار دادند.

سوالی که در مجلس از این وزیر دولت رئیسی پرسیده شد، درباره علت ضعف عملکرد این وزارتخانه در کنترل قیمت کالاها و ناتوانایی در پشتیبانی از صاحبان صنایع و بهره‌برداران معدن بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفاع از خود گفت: «ما نیز از مشکلات مردم، گرانی‌ها و بیکاری‌ها رنج می‌بریم.»

او در ادامه گفت: «حتی شب‌ها در خواب نیز ذهن ما مشغول مردم است و شبانه‌روز به دنبال راه‌حل مشکلات می‌گردیم.»

اخطار به فاطمی امین، اولین اخطار یا به اصطلاح «کارت زرد» مجلس شورای اسلامی به وزیران ابراهیم رئیسی است.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید