اختصاصی؛ دو افسر کشته شده هوافضای سپاه در توسعه سلاح برای حزب‌الله لبنان دست داشتند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۳

اطلاعات اختصاصی ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که محمد عبدوس و علی کمانی، دو افسر هوافضای سپاه پاسداران که کشته شدن آنها روز یکشنبه اعلام شد، در توسعه تسلیحات برای حزب‌الله لبنان نقش داشتند و به رغم ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی، علت مرگ آنها حادثه یا سانحه نبود.

سپاه استان مرکزی روز یکشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد علی کمانی از اعضای یگان هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی «بر اثر سانحه رانندگی» و «حین ماموریت» در شهرستان خمین جان خود را از دست داده است.

روز یکشنبه همچنین وزارت دفاع جمهوری اسلامی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد یکی از کارکنان نظامی این وزارتخانه به نام محمد عبدوس در «حین انجام ماموریت» کشته شده است.

بر اساس اطلاعاتی که به طور اختصاصی به دست ایران اینترنشنال رسیده، محمد عبدوس و علی کمانی هر دو از «افسران مهندس نیروی هوافضای سپاه پاسداران» بودند که در زمینه «ساخت و توسعه تسلیحات برای حزب‌الله لبنان» کار می کرده‌اند.

بر اساس این اطلاعات، کشته شدن این دو نفر که به صورت جداگانه در دو منطقه مختلف روی داد، هیچ یک در اثر «سانحه کاری یا تصادف رانندگی» نبوده است.

منبع ایران اینترنشنال درباره علت دقیق کشته شدن این دو افسر مهندس سپاه پاسداران توضیح بیشتری نداد.

در هفته‌های گذشته کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در تهران و به دنبال آن وقوع چند مرگ مرموز در ایران، توجه کارشناسان را به خود جلب کرد.

پیشتر، سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی، از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران، به ضرب گلوله‌ دو موتورسوار در تهران کشته شد.

چند روز پس از کشته شدن سرهنگ صیاد خدایی، نیویورک تایمز در خبری اختصاصی نوشت منابع اطلاعاتی اسرائیل در گفت‌وگو با آمریکا مسئولیت کشته شدن او را بر عهده گرفته‌اند.

حدود یک هفته پس از کشته شدن صیاد خدایی، یکی از همکاران نزدیک او به نام سرهنگ علی اسماعیل‌زاده، که او نیز از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس بود، در کرج جان خود را از دست داد.

مقام‌های ایرانی مرگ او را ناشی از «حادثه» خواندند اما منابع ایران اینترنشنال در داخل ایران گفتند او به ظن همکاری در نشت اطلاعات منجر به کشته شدن حسن صیاد خدایی، توسط اطلاعات سپاه حذف فیزیکی شده است.

در هفته‌های اخیر همچنین فردی به نام ایوب انتظاری که دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و از متخصصان برنامه موشکی و پهپادی سپاه پاسداران بود بر اثر «مسمومیت غذایی» جان باخت. همزمان با او، یک متخصص زمین‌شناسی به نام کامران آقاملایی نیز با «مسمومیت غذایی» جان باخت.

روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه ٢٣ خرداد در گزارشی اختصاصی به نقل از یک مقام دولتی و دو منبع نزدیک به دولت ایران نوشت که مقام های ایرانی مسئولیت مرگ این دو نفر را متوجه اسرائیل می‌دانند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.