رویترز: بایدن ماه آینده میلادی به اسرائیل و عربستان سعودی سفر می‌کند

۱۴۰۱/۳/۲۳

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا ماه آینده میلادی به عربستان سعودی و اسرائیل سفر خواهد کرد و بایدن در این سفر احتمالا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار خواهد کرد.

این منبع آگاه که نامش فاش نشده، روز دوشنبه ۲۳ خرداد به رویترز گفت کاخ سفید در نظر دارد این هفته به طور رسمی خبر سفر بایدن به این دو کشور را اعلام کند.

پیشتر وال استریت ژورنال نوشته بود که کاخ سفید تا روز دوشنبه برنامه سفر جو بایدن به عربستان سعودی را اعلام خواهد کرد.

همزمان یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا برنامه‌ریزی برای سفر بایدن به عربستان سعودی و اسرائیل را تایید کرد، اما گفت جزئیات بیشتری از سفر برای تایید ندارد و به محض قطعی شدن آن، اعلام خواهد شد.

این در حالی است که بایدن گفته است که هنوز تصمیمی برای سفر به عربستان سعودی اتخاذ نکرده است.

چند روز پیش، شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی خبر داد سفر رییس جمهوری آمریکا به خاورمیانه که برای پایان ماه جاری برنامه‌ریزی شده بود، به ماه آینده میلادی موکول شده است.

همزمان رییس موسسه بین‌المللی ایران‌شناسی گفت که مقام‌های چین و روسیه از تعویق سفر جو بایدن به خاورمیانه و عربستان سعودی خوشحال هستند.

سفر احتمالی بایدن به عربستان سعودی در شرایطی انجام خواهد شد که واشینگتن خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

موضوع میانجی‌گری آمریکا برای عادی‌سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل یکی دیگر از محورهای سفر بایدن به خاورمیانه ارزیابی شده است.

این در حالی است که پیشتر انتشار یک گزارش از طبقه‌بندی خارج شده مربوط به سال ۲۰۱۸ درباره قتل جمال خاشقجی روابط دولت جو بایدن با دولت ریاض را تیره کرده بود.

در این گزارش آمده بود که ولیعهد عربستان سعودی، عملیات بازداشت یا کشتن خاشقجی را تایید کرده بود. اما دولت عربستان سعودی هرگونه دخالت در روند قتل خاشقجی را رد کرده است.

با این حال جو بایدن پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا، بر دفاع از عربستان سعودی در برابر تهدیدهای شبه‌نظامیان حوثی یمن تاکید کرد.

بایدن همچنین چند ماه پیش، در تماسی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به او اطمینان داد که هرگز اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید