هشدار آمریکا و قدرت‌های اروپایی به تهران برای همکاری کامل با آژانس

۱۴۰۱/۳/۱۷

آمریکا و اتحادیه اروپا در بیانیه‌های جداگانه‌ای با هشدار درباره این که سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به سطح لازم برای ساخت بمب اتمی نزدیک نزدیک شده از جمهوری اسلامی خواستند به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

آمریکا در بیانیه‌ای که عصر سه‌شنبه ۱۷ خرداد در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کرد از جمهوری اسلامی خواست از درخواست‌هایش برای لغو تحریم‌های فرا برجامی دست بردارد تا امکان احیای این توافق فراهم شود.

این کشور همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته دسترسی آژانس به همه اطلاعات ضبط شده در دوربین‌های این نهاد در سایت‌های هسته‌ای ایران را فراهم کند.

بیانیه آمریکا همچنین با اشاره به پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرده که هیچ دلیل غیرنظامی برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد وجود ندارد.

بریتانیا، آلمان و فرانسه به عنوان سه قدرت اروپایی طرف مذاکره با ایران نیز در بیانیه‌ای، توسعه برنامه اتمی جمهوری اسلامی را تهدیدی برای امنیت بین‌المللی توصیف کردند و هشدار دادند که سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به سطح لازم برای ساخت سلاح‌ نزدیک‌تر شده است.

در این بیانیه از ایران خواسته شده نقض تعهدات برجامی را کنار بگذارد و به صورت کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کنند.

این سه قدرت اروپایی همچنین تاکید کرده‌اند برخی اقدام‌های هسته‌ای ایران هیچ توجیه قابل‌قبولی از نظر مصارف غیرنظامی ندارد.

بیانیه آمریکا و قدر‌ت‌های اروپایی در حالی صادر شده که پیش‌نویس قطعنامه‌ آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه علیه جمهوری اسلامی به دلیل پاسخگو نبودن تهران نسبت به پرسش‌های آژانس، به شورای حکام آژانس ارائه شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها نسبت به تصویب چنین قطعنامه‌ای هشدار داده‌اند و در همین رابطه، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از برگزاری یک جلسه فوق‌العاده‌ در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در روز چهارشنبه خبر داد.

او گفت: «در این جلسه ضمن بررسی موضع‌گیری آقای گروسی در شورای حکام، موضوع تلاش سه کشور اروپایی در نشست فصلی شورای حکام درباره ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

در حالی که نگرانی مقام‌های جمهوری اسلامی از تصویب قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دارد، کاظم غریب‌آبادی، نماینده پیشین جمهوری اسلامی در آژانس گفت اورانیومی که در یکی از مکان‌های اعلام نشده ایران از سوی آژانس کشف شده، مربوط به «یکی از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای بوده» است.

آژانس در گزارش اخیر خود هم نسبت به بی‌پاسخ ماندن پرسش‌هایش درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده از سوی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و هم از تداوم نقض برجام از سوی ایران خبر داد.

در واکنش به این گزارش، کشورهای غربی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای ارائه در نشست جاری شورای حکام تهیه کرده‌اند که در آن از ایران خواسته شده به سوالات قدیمی آژانس در مورد آثار مشکوک اورانیوم در سه سایت اتمی پاسخ دهد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید