انجمن تولیدکنندگان فولاد:اجرای بخشنامه شرکت‌ برق، کارخانه‌های فولاد را سه ماه تعطیل می‌کند

۱۴۰۱/۳/۱۷

با شدت گرفتن بحران کمبود برق و آغاز خاموشی‌های اعلام نشده در برخی مناطق ایران، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که بخشنامه‌ شرکت‌های برق به کارخانه‌های تولید فولاد بیانگر این است که تمام کارخانه‌های فولاد حدود سه ماه تعطیل خواهند شد.

رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه خود به رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت، تاکید کرد که در سال ۱۴۰۰، صنعت فولاد ایران حدود ۶ میلیون تُن از برنامه هدف‌گذاری شده خود عقب افتاد که این امر موجب تحمیل زیان حدود چهار میلیارد دلاری به اقتصاد این صنعت شد و عمده دلیل آن نیز اعمال محدودیت‌های انرژی در صنعت فولاد بود.

خلیفه سلطانی در نامه خود به فاطمی امین با اشاره به اینکه عمده بار قطع برق و خاموشی‌های سال گذشته را فولادسازان به دوش کشیدند، افزود: در سال جاری انتظار می‌رفت با اتخاذ تدابیر کارشناسی، محدودیت تامین برق در کشور بین همه صنایع توزیع شود و کارخانجات فولادی کشور متحمل خسارات کمتری شوند.

انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطرنشان کرد که برخلاف انتظار امسال نیز بخشنامه ابلاغی شرکت‌های برق منطقه‌ای به هر یک از تولیدکنندگان فولاد کشور، به گونه‌ای است که تقریبا تمام کارخانجات تولیدکننده فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود سه ماه تعطیل خواهند شد.

دبیر انجمن فولاد ایران در این نامه هشدار داد که کاهش تولید فولاد موجب افزایش قیمت محصولات پایین دستی نظیر لوازم خانگی، لوله و پروفیل، ساختمان و خودرو می‌شود و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست نسبت به اصلاح فوری محدودیت‌ اعمال شده در میزان برق کارخانه‌های فولاد اقدام کند.

از سوی دیگر، شرکت توانیر در اطلاعیه‌ای با تاکید بر اینکه «وعده وزارت نیرو برای قطع برق ادارات پرمصرف اجرایی شد»، اعلام کرد روز سه‌شنبه برق ۱۰ وزارتخانه، سازمان و دستگاه اجرایی پرمصرف در کلانشهر تهران را پس از ارائه اخطار و عدم توجه به آن قطع کرده است.

در همین حال خبرگزاری ایسنا نیز از قطع برق در برخی نقاط ایران گزارش داد و افزود: هرچند مسئولان صنعت برق گفته‌اند در حال حاضر مشکلی برای تامین برق نیست ولی در برخی نقاط شاهد خاموشی‌‌های مقطعی هستیم و همین موضوع قطعی‌‌ آنتن‌‌های موبایل و اینترنت را هم به دنبال داشته است.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، هفته گذشته اعلام کرد شبکه برق ایران در ساعت اوج مصرف تابستان، با ۱۳ هزار مگاوات کسری مواجه خواهد شد و به همین دلیل اقداماتی چون محدودیت برق کارخانه‌ها و تغییر ساعات اداری در دستور کار قرار گرفته است.

تابستان سال گذشته نیز قطع گسترده‌ برق مشترکان خانگی، شهرهای‌های صنعتی و کارخانه‌های صنعتی که بخش عمده‌ای از آن به شکل خاموشی‌ اعلام نشده بود، اعتراضات مردم در چند شهر را به دنبال داشت.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید