دادگاه بین‌المللی آبان خواستار تجدیدنظر بریتانیا در انتقال یک پناهجوی ایرانی به رواندا شد

۱۴۰۱/۳/۱۸

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان با اشاره به اینکه یک مامور پیشین پلیس ایران که به دلیل سرپیچی از شلیک به معترضان ایرانی به بریتانیا پناهنده شده اکنون قرار است به رواندا منتقل شود، از دولت بریتانیا خواست در این تصمیم تجدید نظر کند.

حمید صبی، عضو دادستانی دادگاه مردمی آبان، در نامه به پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا، نوشت این مامور سابق که در اعتراضات آبان ۹۸ فرماندهی ده‌ها مامور دیگر را به عهده داشته، پس از آنکه به اتهام سرپیچی از دستور شلیک به معترضان به پنج سال زندان محکوم شد، در پاییز ۲۰۲۱ از ایران به ترکیه گریخته بود.

این نامه افزود: این مامور سابق که در جلسه دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در ماه نوامبر نیز به صورت ویدیویی شهادت داده بود، در ۲۴ اردیبهشت با قایق به بریتانیا آمد.

این پناهجو که در حال حاضر در یک مرکز نگهداری پناهجویان در بریتانیا در بازداشت به سر می‌برد، روز دهم خرداد ابلاغیه انتقال به رواندا را دریافت کرد.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در نامه خود خاطرنشان کرد هنگامی که این مامور سابق به ترکیه گریخته بود، جمهوری اسلامی خانواده او را برای یافتن محل اقامتش تحت فشار و آزار قرار داده بود.

این نامه با اشاره به روابط نزدیک جمهوری اسلامی با رواندا، هشدار داد این کشور جای امنی برای این پناهجو نیست و از دولت بریتانیا خواست در مورد این تصمیم خود تجدیدنظر کند. 

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید