تهدیدهای متقابل ایران و کشورهای غربی در آستانه نشست شورای حکام

۱۴۰۱/۳/۱۶

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در حالی از روز دوشنبه ۱۶ خرداد در وین آغاز می‌‌شود که ایران هشدار داده اگر قدرت‌های غربی تصمیم به صدور قطعنامه علیه این کشور بگیرند با واکنش متقابل روبرو خواهند شد.

بر اساس گزارش‌ها، بریتانیا، آلمان و فرانسه با همراهی آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تصویب در شورای حکام آماده کرده‌اند که هدف آن محکوم کردن ایران به دلیل پاسخ ندادن به سوالات آژانس درباره آثار اورانیوم در سه سایت است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی در آستانه برگزاری نشست شورای حکام در توییتی هشدار داد اگر قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب شود، کشورهای تهیه‌کننده قطعنامه مسئول عواقب آن هستند.

در شرایطی که مذاکرات احیای برجام تقریبا به بن‌بست رسیده، امیرعبداللهیان بار دیگر توپ را در زمین غرب انداخت و در توییت خود اشاره کرد: «توافق در دسترس است اگر آمریکا و سه کشور اروپایی واقع‌بین باشند.»

متن پیش‌نویس قطعنامه که به کشورهای عضو آژانس ارسال شده، از ایران می‌خواهد فورا برای انجام تعهدات قانونی خود عمل کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بپذیرد.

آژانس به کشورهای عضو اعلام کرده که ایران در مورد ذرات یافت شده در سه سایت قدیمی اما اعلام‌نشده پاسخ‌های معتبری به آن‌ها نداده است.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین در آستانه نشست شورای حکام پیش‌بینی کرد که این دستور کار این شورا برای بررسی پرونده ایران احتمالا با تنش همراه خواهد بود.

نگاه روز
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید