سازمان ملل: جنگ اوکراین به بحران جهانی اقتصاد، غذا و انرژی منجر شده است

۱۴۰۱/۳/۱۴

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در صدمین روز جنگ اوکراین خواستار پایان فوری خشونت‌ها و ارائه دسترسی‌های انسان‌دوستانه برای غیرنظامیان گرفتار در مناطق جنگی شد.

گوترش خاطرنشان کرد جنگ اوکراین علاوه بر کشته شدن هزاران نفر، به بحران جهانی اقتصاد، غذا و انرژی منجر شده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای با اشاره به گذشت صد روز از آغاز حمله روسیه به اوکراین، بر ادامه حمایت واشینگتن از کی‌یف در برابر «تجاوز و دروغ‌پراکنی کرملین» تاکید کرد.

در همین حال اتحادیه اروپا نیز ششمین بسته تحریمی خود علیه روسیه را منتشر کرد. طبق این طرح، در سال آینده ورود نفت روسیه به این اتحادیه از طریق دریا ممنوع می‌شود و تنها مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک مجاز به واردات نفت این کشور از طریق خط لوله هستند.

وزارت خارجه اوکراین نیز از تهیه فهرستی برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ۱۲ هزار شهروند روسیه خبر داد.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، گزارش‌های بین‌المللی درباره جلوگیری کشورش از صادرات غلات اوکراین را رد کرد.

پوتین گفت: راحت‌ترین راه برای صادرات غله اوکراین از طریق بلاروس است، اما برای این کار باید تحریم‌های غرب علیه بلاروس لغو شود.

از سوی دیگر، سرویس امنیتی ارتش بریتانیا اعلام کرد روسیه به هیچ‌یک از اهداف استراتژیک خود در حمله به اوکراین دست نیافته، اما موفقیت‌هایی تاکتیکی در شرق اوکراین به دست آورده است.

وزارت دفاع بریتانیا پیش‌بینی کرد که روسیه احتمالا تا دو هفته دیگر کل منطقه لوهاسنک را در شرق اوکراین تحت کنترل خواهد گرفت.

وزارت دفاع بریتانیا همچنین خاطرنشان کرد روسیه پس از شکست طرح سلطه بر کی‌یف، استراتژی خود را تغییر داده و بر تسلط به منطقه دونباس، که مناطق لوهانسک و دونتسک را دربرمی‌گیرد، متمرکز شده است.

اخبار
اخبار
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید