مذاکره وزارت برق عراق با دولت و مجلس برای پرداخت‌ بدهی‌ گازی به ایران

۱۴۰۱/۳/۱۲

پس از کاهش صادرات گاز ایران به عراق، وزارت برق این کشور اعلام کرد در حال مذاکره با دولت و مجلس برای حل مشکل پرداخت‌ بدهی‌ گازی به ایران است.

احمد العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق، گفت که پرداخت بدهی به ایران مسئولیت وزارت برق عراق نیست و مذاکرات گسترده‌ای با مجلس و دولت برای حل این مشکل در جریان است.

سخنگوی وزارت برق عراق روز چهارشنبه اعلام کرده بود ایران پنج میلیون متر مکعب از صادرات گاز خود به عراق را کاهش داده و این مسأله باعث کاهش تولید برق این کشور شده است.

او همچنین گفته بود ایران متعهد به صادرات روزانه ۴۵ میلیون متر مکعب گاز به عراق است اما آنچه اکنون صادر می‌شود ۳۰ میلیون متر مکعب است.

به گفته العبادی، هماهنگی‌هایی با ایران در جریان است تا کاهش گاز صادراتی شدید نباشد و همچنین وزارت نفت عراق نیز می‌کوشد کسری گاز را در حد ممکن تأمین کند.

بر اساس این گزارش، در سفر اخیر وزیر برق عراق به تهران توافق شد که این کشور پرداخت بدهی‌های خود را از انتهای ماه ژوئن آغاز کند.

روز سوم خرداد نیز محمدکاظم آل صادق، سفیر ایران در عراق، با عادل کریم، وزیر برق این کشور دیدار کرده بود و یکی از موضوعات گفت‌وگو، پرداخت بدهی‌ها به ایران بود.

پیش از این نیز عراق چندین بار وعده داده که بدهی به ایران پرداخت خواهد شد.

در همین حال شرکت ملی گاز ایران در دی ماه ۹۹ اعلام کرده بود سه میلیارد دلار از مجموع شش میلیارد دلار پول مربوط به صادرات گاز به عراق در بانک تی‌بی‌آی در این کشور بلوکه شده و مابقی هم پرداخت نشده است.

موضوع صادرات گاز اقلیم کردستان عراق به ترکیه نیز یکی از موضوعات درگیری جمهوری اسلامی با مقامات این اقلیم است.

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران در ۲۱ اسفند سال گذشته به ویلایی در شهر اربیل، کریم برزنجی، مالک این ویلا که مدیریت شرکت نفتی «گروه کار» را نیز برعهده دارد، گفت هدف از این حمله جلوگیری از خط انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه بوده است.

پس از آن نیز مقام‌های اقلیم کردستان عراق با اشاره به این حمله موشکی سپاه پاسداران، گفتند که ایران از خط انتقال گاز از این اقلیم به ترکیه ناراضی است.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام عراق و ترکیه اعلام کرد طرح تازه اقلیم کردستان عراق برای صدور گاز به ترکیه و اروپا با کمک اسرائیل، یکی از دلایل جمهوری اسلامی برای حمله موشکی به اربیل بوده است.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید