تمدید آتش‌بس یمن در دقیقه ۹۰ با وجود اختلاف‌ها میان دولت و حوثی‌ها

۱۴۰۱/۳/۱۲

با وجود ادامه اختلاف‌ها و نگرانی از درگیری مجدد در یمن، سازمان ملل متحد اعلام کرد دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی، توافق کردند آتش‌بس میان خود را برای دو ماه دیگر تمدید کنند. این آتش‌بس با میانجیگری سازمان ملل متحد از دو ماه پیش به اجرا گذاشته شده است.

هانس گراندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، روز پنج‌شنبه (۱۲ خرداد) گفت: «می‌خواهم اعلام کنم طرف‌های درگیر در یمن پیشنهاد سازمان ملل متحد برای تمدید آتش‌بس کنونی را برای دو ماه دیگر پذیرفته‌اند.»

او در بیانیه‌ای اضافه کرد: «تمدید زمانی که آتش‌بس فعلی در ساعت ۱۹ امروز به وقت یمن به پایان برسد، اعمال می‌شود.»

به گفته این مقام سازمان ملل متحد، شرایط تمدید آتش‌بس همان شرایط اولیه توافق آتش‌بس است.

یک مقام یمنی هم گفت انتظار می‌رود هیأت‌هایی از دولت و جنبش تحت حمایت عربستان سعودی برای ادامه گفت‌وگوها به امان، پایتخت اردن، بازگردند.

در هفته‌های اخیر مذاکرات برای تمدید این آتش‌بس به دلیل اختلاف مداوم بین دو طرف در مورد اجرای آن، متوقف شده بود اما سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد نشانه‌های مثبتی در مورد تمدید آتش‌بس دریافت کرده است.

در دو ماه گذشته، علاوه بر آتش‌بسی که تقریبا از سوی طرفین رعایت شده بود، مجموعه‌ای از اقدام‌ها مثل بازگشایی فرودگاه صنعا (تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی یمن) به روی پروازهای تجاری، تسهیل تأمین سوخت و رفع محاصره‌های اعمال شده بر برخی شهرها نیز صورت گرفت.

این آتش‌بس به کاهش بحران انسانی در یمن که سازمان ملل متحد بارها نسبت به آن هشدار داده، کمک کرد و نماینده سازمان ملل گفت در دو ماه گذشته «یمنی‌ها مزایای محسوس آتش‌بس را تجربه کرده‌اند.»

همچنین ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی بیش از ۱۰۰ زندانی حوثی را آزاد و آنها را به یمن منتقل کرد.

با این حال دولت یمن که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و مقر آن در عدن است، شبه‌نظامیان حوثی را متهم کرده که شهر بزرگ تعز، در غرب یمن را محاصره و راه‌های اصلی به این منطقه را مسدود کرده است.

حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی سال ۲۰۱۴ صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند و این جرقه آغاز درگیری‌های یمن بود که تاکنون صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

در سال‌های اخیر حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن علیه عربستان سعودی افزایش یافته است. پیشتر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، اندیشکده واقع در واشینگتن، اعلام کرده تعداد حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته‌اش بیش از دو برابر شده بود.

جو بایدن پس از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، ضمن تأکید بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ یمن، گفت که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید