بلینکن در گفت‌و‌گو با عباس خواستار تکمیل تحقیق فلسطینیان درباره کشته شدن شیرین ابوعاقله شد

۱۴۰۱/۳/۱۱

وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه در گفت‌و‌گوی تلفنی با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار تکمیل تحقیقات فلسطینیان درباره کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار تلویزیون الجزیره شد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی هفته گذشته اعلام کرده بود بر اساس بررسی‌ها، خبرنگار الجزیره به دست سربازان اسرائیلی و به عمد به قتل رسیده اما مقام‌های اسرائیل فوراً این ادعا را رد کردند.

روز سه‌شنبه (دهم خرداد) نیز سازمان ملل متحد اعلام کرد دوره آموزش روزنامه‌نگاری سالانه خود برای فلسطینیان را به نام شیرین ابوعاقله نامگذاری می‌کند.

سخنگوی سازمان ملل گفت که ابوعاقله به مدت ۲۵ سال روزنامه‌نگاری تأثیرگذار و زنی الهام‌بخش برای زنان عرب و الگوی روزنامه‌نگاران در خاورمیانه بود.

آنتونی بلینکن در این گفت‌وگو همچنین بر اهمیت راه‌حل دو کشور برای دو ملت در مناقشه اسرائیلی-فلسطینی تأکید کرد.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که واشینگتن به بازگشایی کنسولگری آمریکا برای فلسطینیان در شرق اورشلیم متعهد است اما در این باره باید گام‌هایی برداشته شوند.

او گفت که واشینگتن به مذاکره بر سر این موضوع با هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی ادامه می‌دهد.

بازگشایی کنسولگری آمریکا در شرق اورشلیم برای فلسطینیان یکی از وعده‌های انتخاباتی جو بایدن بود اما اسرائیل به شدت با این موضوع مخالف است و آن را نقض تمامیت ارضی خود در اورشلیم می‌داند.

روز یک‌شنبه (هشتم خرداد) وب‌سایت خبری تایمز اسرائیل به نقل از مقامات آمریکایی و فلسطینی گزارش داده بود کاخ سفید فعلاً بازگشایی کنسولگری برای فلسطینیان در اورشلیم را از دستور کار خود خارج کرده و بر روی مسائل دیگر برای همکاری میان واشینگتن و رام‌الله متمرکز شده است.

همزمان با این تحولات، شامگاه سه‌شنبه ارتش اسرائیل اعلام کرد ده‌ها جت جنگنده مانور هوایی برای تمرین حملات دوربرد در مدیترانه انجام دادند.

در این مانور ده‌ها هواپیما یک پرواز طولانی و «یک حمله در عمق خاک دشمن»، از جمله تمرین سوخت‌گیری هوایی را شبیه‌سازی کردند.

این تمرین در رزمایش «ارابه‌های آتشین» به عنوان بخشی از شتاب‌دهی به آماده‌باش برای سناریوهای جنگ چند صحنه‌ای دور و نزدیک انجام شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید