واکنش شمخانی به گزارش ایران اینترنشنال درباره ارتباط برادرزاده‌اش با عبدالباقی؛ شایعه است

۱۴۰۱/۳/۱۱

استاندار خوزستان از مسدود شدن حساب‌های حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل، خبر داد. همزمان علی شمخانی در واکنش به اعتراضات آبادان و گزارش‌ ایران اینترنشنال درباره ارتباط برادرزاده‌‌‌اش با عبدالباقی گفت مردم آبادان تحت دو آوار متروپل و آوار روانی هدایت‌شده قرار گرفته‌اند.

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان، سه‌شنبه شب با اعلام توقیف اموال مالک ساختمان متروپل گفت در حال حاضر همه حساب‌های مالی مالک ساختمان متروپل مسدود شده و در اختیار دادستان قرار گرفته است تا برای پرداخت به خسارت‌دیدگان تعیین تکلیف شود.

استاندار خوزستان افزود که افرادی که در ریزش ساختمان متروپل جان و مال خود را از دست داده‌اند، پرداخت خسارت آن‌ها از محل اموال مالک ساختمان و بخشی نیز توسط بیمه انجام خواهد شد.

خلیلیان با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۳۰ درصد از ساختمان متروپل توسط افراد خریداری شده است که باید تعیین تکلیف شوند، گفت که خسارت‌ منازل و مغازه‌های اطراف ساختمان متروپل و حقوق کارگران این پروژه و سایر پروژه‌های عبدالباقی نیز از محل حساب و اموال او پرداخت می‌شود.

در حالی که مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی از مرگ حسین عبدالباقی در حین ریزش ساختمان متروپل خبر داده‌اند و حتی به تایید آزمایش ژنتیک او اشاره می‌کنند، بسیاری از مردم ادعاها درباره مرگ او را باور ندارند.

در همین حال رضا رئوفیان، رییس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران، روز سه‌شنبه با اشاره به انجام آزمایش ژنتیک «خارج از نوبت» برای احراز هویت «متوفی حسین عبدالباقی» گفت هرگونه شبهه‌ای در مورد احراز هویت او رد می‌شود.

از زمان ریزش ساختمان متروپل آبادان تاکنون مقام‌های دادگستری خوزستان از دستگیری ۱۳ نفر از افراد متهم خبر داده‌اند که به گفته استاندار خوزستان در میان آن‌ها سه شهردار، شهردار منطقه یک آبادان، ناظران ساختمان و افرادی از نظام مهندسی هستند.

در همین حال چند خبرگزاری در ایران اقدام به انتشار ویدیویی از حضور غلامرضا شریعتی، استاندار سال‌های ۹۵ تا ۹۹ خوزستان، به اتفاق حسین عبدالباقی در مراسم افتتاحیه ساختمان متروپل کردند.

صادق خلیلیان، استاندار فعلی نیز سه‌شنبه شب گفت که برخی مقامات استان خوزستان که بین سال‌های ۹۵ تا نیمه اول ۱۴۰۰ در پرونده ساختمان متروپل نقش داشتند و حتی در افتتاحیه ساختمان حضور داشتند مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

بر اساس مجموعه اسنادی که به ایران اینترنشنال رسیده، موعود شمخانی، برادرزاده علی شمخانی، نماینده خامنه‌ای و دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسین عبدالباقی را برای سرمایه‌گذاری به شهرداری آبادان معرفی کرده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون درباره نقش برادرزاده دبیر شورای عالی امنیت ملی در فعالیت‌های حسین عبدالباقی توضیحی ارائه نکرده‌اند.

در همین حال، سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نوشت که علی شمخانی دبیر این شورا با شرکت در مراسم یادبود جان باختگان ساختمان متروپل در مسجد ولیعصر تهران، گفته «خانواده‌های داغدار آبادانی در این حادثه دهشتناک زیر بار دو آوار فروریختن ساختمان و آوار روانی هدایت‌شده» قرار گرفته‌اند.

شمخانی بدون اشاره مستقیم به اعتراضات مردم آبادان و گزارش‌ها درباره ارتباط برادرزاده‌ خود با مالک ساختمان متروپل، گفت: «مسئولین محلی و ملی با حداکثر توان مشغول آوار برداری فیزیکی و بررسی ابعاد فنی موثر این حادثه بودند، آوار ریزان دست به تولید و نشر حداکثری شایعات بی‌اساس به منظور تشویش اذهان مردم زدند.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی اعتراضات ضد حکومتی مردم آبادان و دیگر شهرهای خوزستان را ناشی از «گسیل نیرو توسط سلطنت طلب‌ها، منافقین و تجزیه‌طلب‌ها» و «آوار سازی روانی» عنوان کرد و افزود: آنها به کمک شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای وارد این معرکه شدند.

در حال حاضر آواربرداری در محل ریزش ساختمان متروپل آبادان وارد دهمین روز شده است و به گفته استاندار خوزستان تاکنون ۳۶ پیکر از زیر آوار خارج شده است و سه پیکر هم مجهول‌الهویه هستند و ممکن است افراد دیگری نیز در روز حادثه مفقود شده باشند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید