اختصاصی| بازرس پیشین آژانس: ایران برای تولید سلاح هسته‌ای، اورانیوم غنی‌شده کافی دارد

۱۴۰۱/۳/۱۲

دیوید آلبرایت، بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رییس موسسه علوم و امنیت بین‌المللی، به ایران‌اینترنشنال گفت: ایران اکنون برای تولید سلاح هسته‌ای اورانیوم غنی‌شده کافی دارد، اما نمی‌دانیم جمهوری اسلامی برای ساختن سلاح اتمی به چه مقدار زمان نیاز دارد.

دیوید آلبرایت در گفت‌وگو با فرداد فرحزاد از ایران‌اینترنشنال گفت: اگر ایران بخواهد برای آزمایش زیرزمینی مواد منفجره هسته‌ای درست کند ممکن است کمتر از شش ماه زمان ببرد، اما اگر بخواهد برای موشک بالستیک کلاهک هسته‌ای بسازد ممکن است یک یا دو سال طول بکشد.

این بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد که ایران بعد از سال ۲۰۰۰ به دنبال تولید اورانیوم غنی‌شده برای پنچ سلاح هسته‌ای بود، اما به دلیل فشارهای بین‌المللی و حضور نیروهای آمریکایی در عراق این طرح را متوقف کرد، اما اکنون این میزان سوخت هسته‌ای را در اختیار دارد.

آلبرایت گفت: «وارد دوره‌ای می‌شویم که فشارها بر ایران افزایش خواهد یافت. این فشارها تنها به تحریم محدود نمی‌شود و بر خلاف طرح فشار حداکثری ترامپ، در طرح جدید کشورهای اروپایی و سایر متحدان آمریکا همکاری و حضور فعالی خواهند داشت.»

او خاطرنشان کرد که در دوره جدید ایران مانند روسیه با بدنامی گسترده‌تری مواجه می‌شود و حمایت بیشتری از اسرائیل صورت خواهد گرفت و بازیگران بیشتری از خاورمیانه نقش‌آفرینی خواهند کرد.

رییس موسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفت: ایران نشان داده است که اگر توافق شکست بخورد، می‌تواند توان هسته‌ای خود را به سرعت بازسازی کند و احتمالا در آینده بتواند این بازسازی را با سرعت بیشتری انجام دهد.

او همچنین گفت که برجام توافقی است که محدودیت زمانی دارد و حتی درصورت احیای آن نیز تنها برای مدتی موقت موثر خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش فصلی خود اعلام کرده که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اکنون به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز برجام رسیده است.

بر اساس این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را از ۳۱۹۷.۱ کیلوگرم در ماه فوریه به ۳۸۰۹.۳ کیلوگرم در اواسط ماه مه افزایش داده که فاصله زیادی با ۲۰۲.۳ کیلوی مجاز و تعیین شده در برجام دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید