نبیه بری با کمترین رأی دوباره رییس پارلمان لبنان شد؛ شعارنویسی نمایندگان روی برگه‌های رأی

۱۴۰۱/۳/۱۰

نمایندگان پارلمان جدید لبنان، نبیه بری، سیاستمدار شیعه متحد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله را برای هفتمین بار پیاپی به عنوان رئیس پارلمان انتخاب کردند اما این بار او کمترین رأی لازم را به دست آورد و نمایندگان معترض برای اعلام مخالفت با او، روی برگه‌های رأی شعارنویسی کردند.

در جلسه روز سه‌شنبه (۱۰ خرداد) پارلمان لبنان، از ۱۲۸ نماینده حاضر، فقط ۶۵ نماینده به ریاست نبیه بری رأی دادند و ۲۳ برگ رأی سفید و ۴۰ برگه نیز باطله بود.

این در حالی است که بری در دوره پیشین پارلمان در سال ۲۰۱۸، توانسته بود ۹۸ رأی نمایندگان پارلمان لبنان را به دست بیاورد.

بر اساس تقسیم قدرت بین جوامع مذهبی مختلف در لبنان، رئیس جمهوری مسیحی، نخست وزیر یک مسلمان سنی و رئیس مجلس یک مسلمان شیعه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برخی از نمایندگان پارلمان لبنان در جلسه رأی‌گیری روز سه‌شنبه، با نوشتن شعارهای اعتراضی بر روی برگه‌های رأی، مخالفت خود را با انتخاب دوباره بری نشان دادند.

برخی از نمایندگان پارلمان با اشاره به انفجار بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ که بیش از ۲۰۰ کشته بر جای گذاشت، روی برگه‌های رأی نوشتند: «عدالت برای قربانیان انفجار بیروت».

همچنین چندین برگه رأی دیگر شامل اسامی لقمان سلیم، فعال سیاسی و روشنفکر منتقد حزب‌الله بود که در فوریه سال ۲۰۲۱ در خودرو خود هدف گلوله قرار گرفت و جان باخت.

بری ۸۴ ساله از ۳۰ سال پیش تاکنون ریاست پارلمان لبنان را در اختیار دارد و با رأی‌گیری روز سه‌شنبه، او می‌تواند تا چهار سال آینده در این مقام باقی بماند؛ گرچه حزب‌الله و متحدانش اکثریت پارلمان را در جریان انتخابات قانونگذاری که با موفقیت نامزدهای مستقل همراه بود، از دست دادند.

بر اساس ارزیابی‌ها در شرایط کنونی، پارلمان لبنان دوره‌ای بسیار دشوار خواهد داشت و این نگرانی وجود دارد که نبود یک اکثریت پارلمانی، به بن‌بست سیاسی در این کشور دامن بزند.

انتخابات پارلمانی لبنان در حالی برگزار شد که بانک جهانی بحران کنونی این کشور را بدترین بحران اقتصادی لبنان از سال ۱۸۵۰ توصیف کرده است.

سقوط ارزش پول ملی و فروپاشی خدمات عمومی بسیاری از لبنانی‌ها را مجبور به ترک کشورشان کرده است. همچنین اکنون سه چهارم مردم لبنان زیر خط فقر هستند.

از سوی دیگر امسال و در ماه اکتبر دوره ریاست جمهوری میشل عون به پایان می‌رسد و باید جانشینی برای او انتخاب شود.

امروز
بررسی بازارها
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید