آژانس: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز برجام رسید

۱۴۰۱/۳/۹

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش فصلی خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اکنون به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز برجام رسیده است.

بر اساس این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را از ۳۱۹۷.۱ کیلوگرم در ماه فوریه به ۳۸۰۹.۳ کیلوگرم در اواسط ماه مه افزایش داده که فاصله زیادی با ۲۰۲.۳ کیلوی مجاز و تعیین شده در برجام دارد.

همچنین این گزارش جدید اضافه می‌کند که ایران ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را از ۱۸۲.۱ کیلوگرم در گزارش سه ماهه قبلی، به ۲۳۸.۴ کیلوگرم افزایش داده است.

ایران بر اساس برجام مجاز بود که فراتر از ۳.۶۷ درصد برای غنی‌سازی اورانیوم اقدام نکند.

آژانس همچنین اعلام کرده که ایران اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد خود را نیز افزایش داده و از ۳۳.۲ کیلوگرم در گزارش پیشین به ۴۳.۱ کیلوگرم رسانده است.

این درصد بالای غنی‌سازی به ایران امکان می‌دهد راه چندان زیادی برای غنی کردن آنها تا ۹۰ درصد مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی نداشته باشد.

همچنین به نوشته رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که با وجود تلاش‌های تازه این آژانس، ایران برای پاسخ به پرسش‌های آژانس درباره منشاء ذرات اورانیوم غنی‌شده در سه سایت اعلام‌نشده کم‌کاری کرده و پاسخی ارائه نداده که از نظر فنی معتبر باشد.

رویترز نوشت نبود پیشرفت در مسائل حل نشده آژانس با ایران، می‌تواند یک درگیری دیپلماتیک جدیدی را میان جمهوری اسلامی و غرب در جلسه آینده شورای حکام آژانس ایجاد کند.

این در حالی است مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای برجام نیز از اسفندماه متوقف شده و به گفته رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، احتمال موفقیت در این مذاکرات ضعیف است.

جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام، در سال ۲۰۱۸ به صورت تدریجی تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد و در ماه‌های اخیر نیز به روند غنی‌سازی و ذخیره کردن اورانیوم غنی‌شده خود سرعت داده است.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید