آمریکا اقدام ایران در ربودن نفتکش‌های یونانی را محکوم کرد

۱۴۰۱/۳/۹

وزیر خارجه آمریکا اقدام جمهوری اسلامی در توقیف دو نفتکش حامل پرچم یونان را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این کشتی‌ها شد؛ سنتکام نیز اقدام سپاه پاسداران را اخلال در ثبات و امنیت منطقه خواند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۹ خرداد اقدام «غیرقابل توجیه» ایران در توقیف این دو کشتی را محکوم کرد.

به نوشته وبسایت وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در تماس تلفنی با نیکوس دندیاس، همتای یونانی خود، تاکید کرد: «ادامه مزاحمت ایران برای کشتی‌ها و دست‌درازی به حقوق و آزادی عبور و مرور دریایی تهدیدی برای امنیت دریانوردی و اقتصاد جهانی است.»

بنابر این گزارش، وزیران خارجه دو کشور در این تماس تلفنی خواستار آزادی فوری نفتکش‌های توقیف شده به همراه محموله و خدمه آنها شدند.

همزمان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، نیز اعلام کرد ایران این دو نفتکش حامل پرچم یونان را پس از توقیف در آب‌های بین‌المللی به سواحل خود انتقال داده است.

سنتکام اقدامات سپاه پاسداران را «مغایر قوانین بین‌المللی» و «بر هم زننده نظم و ثبات منطقه‌ای» خوانده است.

یک روز پیشتر نیز یک مقام اتحادیه اروپا اقدام ایران در توقیف این دو کشتی را «غیرقابل قبول» خوانده و وزارت خارجه فرانسه هم ضمن محکوم کردن اقدام جمهوری اسلامی، از ایران خواست اقدامات ناقض قوانین بین‌المللی را فورا متوقف کند‌.

از سوی دیگر، سپاه پاسداران روز دوشنبه برای اولین بار تصاویری از چگونگی توقیف دو نفتکش یونانی در روز جمعه در خلیج فارس را منتشر و اعلام کرد یکی از این نفتکش‌ها در نزدیکی عسلویه، و دیگری در نزدیکی بندر لنگه و جزیره هندورابی توقیف شدند.

وزارت خارجه یونان توقیف دو نفتکش خود توسط سپاه پاسداران در خلیج فارس را «دزدی دریایی» خوانده و اعلام کرده اعتراض این کشور به سفیر جمهوری اسلامی در آتن ابلاغ شده است.

یونان همچنین از شهروندان خود خواسته است از سفر به ایران خودداری کنند.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و همچنین وبسایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، این اقدام را به تلافی توقیف نفتکش ایرانی توسط یونان و در اختیار قرار دادن نفت آن به آمریکا گزارش کرده بودند.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
مستند کوتاه - جنگ شش‌روزه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید