واکنش دادستان کل کشور به کم نشدن ساختمان‌های بحرانی: ما چه کار کنیم؟

۱۴۰۱/۳/۸

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در واکنش به اعلام سازمان آتش‌نشانی مبنی بر این که از تعداد ساختمان‌های بحرانی در تهران از زمان حادثه پلاسکو تاکنون چیزی کم نشده، گفت: «ما چه کار کنیم؟»

منتظری در یک برنامه شبکه خبر در پاسخ به سوال مجری درباره علت برخورد نکردن دادستانی با این موضوع گفت: «دستگاه قضایی باید چه کار باید کند؟ ساختمان‌ها را ایمن‌سازی یا تخلیه کنند؟ دستگاه قضایی این وظیفه را ندارد.»

او گفت که دادستانی نمی‌تواند در ساختمان‌های ناایمن مسئول بگذارد و اگر جرمی واقع شده جرم را باید دستگاه مربوطه به دستگاه قضایی اعلام کند.

دادستان کل کشور تاکید کرد که «بخش‌های مختلف تقصیر را به گردن یکدیگر می‌اندازند.» منتظری همچنین حادثه ریزش برج متروپل آبادان را «یک فرصت» خواند.

بر اساس اعلام سازمان آتش نشانی، از زمان وقوع حادثه پلاسکو تاکنون، از ۱۲۹ ساختمان «بحرانی» و «در آستانه اتفاقی مانند متروپل» که در تهران شناسایی شده، چیزی کم نشده است.

قدرت‌الله محمدی، سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهر تهران، وعده داده که این سازمان فهرست اسامی ۱۲۹ ساختمان «بحرانی» در شهر تهران را منتشر خواهد کرد، اما او توضیح نداد که پس از انتشار این لیست شهرداری چه اقدامی انجام خواهد داد.

او درباره حادثه ریزش ساختمان متروپل نیز گفت که «منافقین و الاحوازیه در صحنه حضور داشتند و با تصویربرداری‌های دروغین حاشیه ایجاد کردند.»

پس از حادثه پلاسکو در تهران، مقامات دولت و شهرداری بارها از وجود صدها و یا هزاران ساختمان خطرناک در تهران خبر داده‌اند اما اعلام کرده‌اند امکان تخلیه آنها وجود ندارد.

رضا کرمی محمدی، رییس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران، در جلسه ۱۵ تیر ۹۹ شورای شهر گفته بود: «تعداد این قبیل ساختمان‌ها در تهران به حدی زیاد است که اگر بخواهیم به صورت مساوی و عادلانه با این قبیل ساختمان‌ها برخورد شود باید شهر را تعطیل کنیم.»

او تاکید کرد همه ساختمان‌های اطراف حسن‌آباد، بازار تهران و خیلی مراکز دیگر ناایمن هستند و باید تعطیل شوند.

در همان جلسه محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران، گفت: «بعد از حادثه پلاسکو، ۳۳ هزار ساختمان ناایمن شناسایی شدند اما ما به تنهایی امکان مقابله با این ساختمان‌ها را نداریم.»

در همین حال روز یکشنبه احمد خرم، وزیر سابق راه و رییس سابق سازمان نظام مهندسی کشور گفت: «در تهران فقط در بازه زمانی ۱۰ ساله شهرداری مجوز ساخت ۱۲۷ برج بر روی گسل و مجوز ساخت ۱۲۵ برج در بر معابر کمتر از ۱۰ متر را داده است.»

او اضافه کرد: «در این باره اقدام کردیم و حتی در دولت مطرح شد اما جلوی انعکاس این موضوع به جامعه را گرفتند و معتقد بودند اطلاع‌رسانی این موضوعات به حیثیت شهرداری لطمه می‌زند و نباید به شهرداری لطمه وارد شود.»

خرم توضیح نداد که این اتفاقات مربوط به کدام دوره شهرداری بوده است.

روز یکشنبه همچنین وزیر کشور در بخشنامه‌ای خطاب به استانداران سراسر کشور، از آنها خواست ضمن برخورد با تخلفات ساختمانی، از بهره‌برداری ساختمان‌های ناایمن جلوگیری کنند.

پس از حوادث قبلی نیز مقامات دولت دستورات مشابهی را صادر کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
اخبار ۲۳
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید