بیانیه سینماگران خطاب به ماموران امنیتی: سلاح را زمین بگذارید و به آغوش مردم بازگردید

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۰۸

جمعی از سینماگران در بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» با اشاره به اعتراضات آبادان و دیگر اعتراضات از نیروهای نظامی عامل سرکوب مردم خواستند سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند.

نویسندگان این بیانیه اعلام کردند که «فوج خروشان مردم ستم دیده از جای جای ایران فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبان سر داده‌اند.»

این سینماگران در این بیانیه تاکید کردند: «اکنون که خشم عمومی از فساد، دزدی، ناکارآمدی سرکوب و خفقان امواج هم بسته‌ای از اعتراضات مردمی را به دنبال داشته است از همه افرادی که در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند می خواهیم سلاح های خود را بر زمین گذاشته به آغوش ملت بازگردند.»

فرشته صدر عرفایی، سامان سالور، علی مصفا، مجتبی میرتهماسب، تهمینه میلانی، حسن برزیده جعفر پناهی، پوران درخشنده، مجید برزگر، رضا درمیشیان، محمد رسول اف و کتایون ریاحی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

زر امیرابراهیمی بازیگر زن سینما هم پس از برنده شدن به عنوان بهترین بازیگر در جشنواره کن به دلیل بازی‌اش در فیلم «‌عنکبوت مقدس» در هنگام دریافت جایزه با مردم آبادان ابراز همدردی کرد.

سعید روستایی کارگردان این فیلم «برادران لیلا» هم همدردی و همراهی خود را با مردم آبادان ابراز کرد.

در چند شب اخیر و پس از فروریختن ساختمان متروپل هزاران نفر از مردم معترض در بوشهر، ماهشهر، شاهین‌شهر و امیدیه با برگزاری تظاهرات در خیابان‌ها، شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

بر اساس ویدیوهایی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، نیروهای امنیتی شامگاه جمعه به مردم معترض حمله کرده و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

در همین حال کانون نویسندگان ایران روز شنبه با انتقاد از سرکوب اعتراضات خوزستان در بیانیه‌ای نوشته بود:‌ «حقایق را می‌توان از دهان مردم داغ‌دیده شنید. مردمی که زیر ضرب گلوله و باتوم و گاز اشک‌آور، خودشان هم دست‌ به‌ کار آواربرداری و امداد شده‌اند، هم دست‌ به‌ کار خروشیدن و فاش کردن و اعتراض.»

همچنین گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده حاکی است علیرغم جو شدید امنیتی در شهرهای مختلف استان خوزستان، گروهی از مردم در اندیمشک شامگاه شنبه هفتم خرداد با برگزاری تجمع خیابانی شعارهای ضد حکومتی سر دادند.‌

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال همچنین حاکی از بازداشت گروهی از معترضان در استان خوزستان طی روز روز شنبه است.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها