بررسی طرح منع عادی‌سازی رابطه با اسرائیل در پارلمان عراق؛ «مجازات اعدام» برای «خاطیان»

۱۴۰۱/۳/۴

پارلمان عراق فردا (پنج‌شنبه پنجم خرداد)، طرح منع عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به رأی می‌گذارد که در صورت تصویب آن، هرگونه رابطه با اسرائیل مجازات اعدام خواهد داشت.

این طرح مدتی پس از اعتراضات شدید گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به برگزاری کنفرانسی در اربیل برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل مطرح شده است.

چهارشنبه گذشته نسخه اول طرح ممنوعیت عادی‌سازی روابط با اسرائیل در پارلمان عراق قرائت شد که بر اساس آن هر گونه برقراری روابط با اسرائیل ممنوع است.

مریوان نقشبندی، مدیر بخش روابط خارجی وزارت اوقاف اقلیم کردستان، این طرح را علیه تمامی قوانین حقوق بشری، صلح و همزیستی دانسته است.

سال گذشته میلادی شورای عالی قضایی در عراق حکم بازداشت تعدادی از شخصیت‌های این کشور را به دلیل شرکت در کنفرانس عادی‌سازی روابط با اسرائیل صادر کرد.

بیش از ۳۰۰ نفر از جمله شماری از رهبران شیعه و سنی محلی عراق در مهر ماه ۱۴۰۰ با برگزاری کنفرانش در شهر اربیل اقلیم کردستان، خواستار این شده بودند که کشورشان با پیوستن به «پیمان ابراهیم» (توافق‌نامه‌های صلح با کشورهای عربی)، روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کند.

خمی پرز، پسر شیمون پرز، رئیس جمهوری پیشین اسرائیل که ریاست بنیادی تأسیس شده به دست پدرش را بر عهده دارد، در یک ارتباط ویدیویی در این کنفرانس سخنرانی کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در واکنش به برگزاری این کنفرانس گفته بود این «تقاضا برای صلح» از سوی مردم عراق مطرح می‌شود، نه دولت.

این کنفرانس اما اعتراض چند گروه شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران را نیز در پی داشت و از جمله قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل حق، از دولت اقلیم کردستان خواست تنها به «صدور بیانیه بی‌خبری» اکتفا نکند و برای برخورد با برگزارکنندگان این رویداد «موضع و اقدامی مشخص» در پیش گیرد.

جوتیار عادل، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق، در بیانیه‌ای گفته بود این کنفرانس بدون اجازه دولت این اقلیم برگزار شده و «بازتاب‌دهنده دیدگاه‌ها و سیاست‌های دولت اقلیم کردستان نیست.»

در همین حال سخنگوی برهم صالح، رییس‌ جمهوری عراق، عادی‌سازی روابط این کشور با اسرائیل را «قاطعانه» رد کرد.

این طرح در حالی مطرح شده که بحرین و امارات متحده عربی دو سال پیش روابط خود با اسرائیل را در چارچوب توافق ابراهیم عادی‌سازی کردند.

اسرائیل از دهه‌ها پیش با منطقه خودمختار کردستان عراق در شمال این کشور ارتباطاتی (به صورت غیررسمی) داشته، اما هیچ وقت با دولت عراق رابطه نداشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار ۲۳
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید