نیویورک تایمز: مقام‌های اسرائیلی به آمریکا اطلاع دادند که حسن صیاد خدایی را کشته‌اند

۱۴۰۱/۳/۴

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام اطلاعاتی آگاه گزارش داد مقام‌های اسرائیلی به آمریکا اطلاع داده‌اند که اسرائیل حسن صیاد خدایی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران، را کشته است.

طبق گزارش نیویورک تایمز، مقام‌های اسرائیلی به آمریکا گفته‌اند که هدف از کشتن حسن صید خدایی هشدار به ایران برای توقف فعالیت‌های یک گروه مخفی در نیروی قدس سپاه پاسداران، موسوم به واحد ۸۴۰ بوده است.

مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل به نیویورک تایمز گفتند طرح کشتن حسن صیاد خدایی احتمالا به ژوییه ۲۰۲۱ برمی‌گردد. در آن زمان ماموران اسرائیلی فردی از ساکنان ارومیه به اسم منصور رسولی را که طبق این گزارش عضو یک باند قاچاق مواد مخدر در منطقه بود و سپاه از او برای هدف قرار دادن اشخاص در خارج از ایران استفاده می‌کرد، ربوده بودند تا درباره فعالیت‌های واحد ۸۴۰ نیروی قدس که صیاد خدایی از فرماندهان آن بود اعتراف‌گیری کنند.

ماموران اسرائیلی پس از اعتراف‌گیری، منصور رسولی را آزاد کردند.

پس از انتشار این گزارش، پایگاه خبری تحلیلی وای‌نت گزارش داد که مقام‌های دفاعی اسرائیلی از آمریکا به دلیل درز دادن اطلاعات مربوط به کشتن حسن صیاد خدایی در گزارش نیویورک تایمز ابراز عصبانیت کرده و هشدار داده‌اند این گزارش می‌تواند ایران را به انتقام‌گیری بیشتر علیه اهداف اسرائیلی ترغیب کند.

روز یک‌شنبه دو فرد مسلح سوار بر موتور صیاد خدایی، ۵۰ ساله، را در ماشینش در یکی از محله‌های تهران به ضرب گلوله کشتند.

به گفته مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل، واحد ۸۴۰ نیروی قدس مسئول ربایش و ترور شهروندان خارجی، از جمله مقام‌ها و غیرنظامیان اسرائیلی، در نقاط مختلف جهان است و صیاد خدایی معاونت فرماندهی آن را به عهده داشته است.

منابع امنیتی اروپایی به ایران اینترنشنال گفته‌اند صیاد خدایی با چندین عملیات علیه شهروندان اسرائیل در آسیا، اروپا و آفریقا مرتبط بوده است.

در یکی از این سلسله عملیات‌ها، روز ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ اتومبیل یک دیپلمات اسرائیلی مستقر در دهلی نو هدف بمب مغناطیسی دو موتور سوار ایرانی قرار گرفت. بر اثر انفجار این بمب، همسر این دیپلمات و راننده‌اش به شدت زخمی شدند.

همان روز، چند عملیات ناموفق نیز در گرجستان و چند کشور دیگر آسیای میانه علیه اهداف اسرائیلی اجرا شد اما جنجالی‌ترین عملیات، ۲۵ بهمن همان سال در تایلند اجرا شد.

پیش از اجرای عملیات، بخشی از مواد منفجره در خانه این افراد ترکید و یکی از متهمان، در حالی که هنگام فرار می‌خواست بمب بعدی را به سمت پلیس بیاندازد، خود را زخمی کرد و پاهایش را از دست داد.

یک منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفت که سپاه قدس می‌خواست افرادی غیرمرتبط با سپاه را برای این‌گونه عملیات انتخاب کند. و «وظیفه صیاد خدایی ارتباط‌گیری با خلافکاران، باندهای قاچاق مواد مخدر و گروه‌هایی بود که به نیابت از سپاه، عملیات را اجرا کنند.»

منصور رسولی یکی از این افراد بود که گفته می‌شود صیاد خدایی از طریق ارتباط با او قصد داشت شهروندان اسرائیلی را در ترکیه و آلمان ترور کند.

صیاد خدایی با طرح عملیات در قبرس و آفریقا و همچنین کشورهای شمال اروپا نیز مرتبط بود. به گفته این منبع آگاه «یکی از این طرح‌ها با بازداشت دو متهم در سوئد ناکام ماند.»

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید