گزارش گاردین از مشکلات جام جهانی؛ قطر ۲۰۲۲ گرانترین جام‌جهانی تاریخ برای تماشاگران

۱۴۰۱/۳/۲

شش ماه مانده به آغاز مسابقات جام‌جهانی قطر، کماکان تردید‌های فراوانی در مورد این رقابت‌ها وجود دارد.

روزنامه گاردین با انتشار مقاله‌ای به ابهاماتی درباره برگزاری قطر ۲۰۲۲ اشاره کرد، تردید‌هایی که فراتر از معضلات حقوق بشری، به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.اینکه چه تعداد هوادار در این رقابت‌ها حاضر می‌شوند و چه تجربه‌ای در خواهند داشت.

در حالی که فیفا تا این لحظه حدود ۸۰۰ هزار بلیط فروخته و در فاصله زمانی مشابه با جام‌جهانی روسیه، با فروش بیش از ۳ میلیون بلیط، نزدیک به ۲.۵ میلیون بلیط‌فروشی داشته است اما گزارش‌های خرید و فروش بلیط‌های جام‌جهانی در کشورهای متفاوت، کاهش میزان بلیط‌فروشی را به صورت چشمگیر نمایش می‌دهند.

نکته مهمتر از خرید بلیط این رقابت‌ها، وضعیت اسکان مسافران است. مسافران تنها در زمانی می‌توانند نسبت به رزرو پرواز قطر اقدام کنند که مجوز ورود به این کشور را داشته باشند و برای دریافت مجوز ورود به قطر (دریافت کارت «حیا کارت»)، حتما باید بلیط تهیه کرده باشند. قطر پیش از این قول محل‌هایی برای اقامت با هزینه شبی ۸۰ دلار داده بود اما تا این لحظه جستجو فایده‌ای ندارد و چنین محل‌هایی برای اقامت مسافران وجود ندارد. قیمت «کلبه‌های دهکده‌های هواداری» از شبی ۲۰۰ دلار آغاز می‌شود و اجاره آپارتمان‌های مدل AirBnB (آپارتمان‌های مبله اجاره‌ای) حدود هزار دلار هزینه دارد.

نهاد «هواداران فوتبال اروپا»، پیش‌بینی کرده است که این دوره از جام‌جهانی، گران‌ترین جام‌جهانی برای مسافران خواهد بود. بر اساس محاسبات این نهاد، هزینه اقامت برای ۳ بازی مرحله گروهی، با افزایشی هزار دلاری نسبت به جام‌جهانی روسیه ،حدود ۲۷۷۰ یورو خواهد بود و در صورتی که فردی بخواهد تا پایان رقابت‌ها در قطر بماند، احتمالا باید بیش از ۶۵۰۰ یورو هزینه کند.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید