گزارش‌ها درباره کاهش قدرت خرید مردم؛ روزنامه دولت: خرید بوقلمون، ماهی و میگو افزایش یافته

۱۴۰۱/۲/۳۱

همزمان با کاهش قدرت خرید شهروندان، روزنامه دولتی ایران روز شنبه ۳۱ اردیبهشت در گزارشی نوشت به‌ دلیل افزایش قیمت مرغ و کاهش فاصله قیمت آن با مواد پروتئینی دیگر، تقاضا برای خرید بوقلمون، ماهی و میگو افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل به ۴۰ تا ۴۶ هزار تومان رسیده است.

در همین حال ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی گفت قرار است در کشور تصمیم‌های سختی گرفته شود.

به گزارش روزنامه ایران، پس از افزایش قیمت مرغ «خرید آن توسط مردم افت چشمگیری داشته به طوری که خرده‌فروشی‌ها برای خالی‌کردن یخچال‌های خود چاره‌ای جز پایین ‌آوردن قیمت‌ها نداشته‌اند.»

همزمان محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به کاهش خرید مرغ گفت: «مردم هنوز به قیمت‌های جدید عادت نکرده‌اند و آن را باور ندارند.»

او تأکید کرد: «با تکمیل پرداخت یارانه‌های ۳۰۰-۴۰۰ هزار تومانی کم‌کم قیمت‌های جدید کالاهای اساسی در جامعه جا می‌افتد.»

روزنامه ایران اما در بخش دیگری از گزارش خود نوشت: «یکی دیگر از کالاهایی که می‌تواند جایگزین مرغ شود، گوشت بوقلمون است که حاوی گوشت سفید و قرمز (۶۰ درصد گوشت سفید و ۴۰ درصد گوشت قرمز)، پروتئین، ویتامین، املاح بالا و نیز کلسترول پایین است.»

با وجود انتقادها از شرایط سخت معیشتی و افزایش ناگهانی قیمت‌ها در روزهای اخیر، برخی مقام‌های دولت از کاهش قیمت کالاهای اساسی خبر دادند. از جمله حسین ایراندوست، سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان گفت کاهش قیمت کالاهای اساسی به علت فراوانی محصولات در بازار اصفهان است و تغییر خواهد کرد.

با وجود این اظهارات، خبرگزاری مهر از کمبود برخی کالاها از جمله شکر و همچنین افزایش قیمت کالاها خبر داد.

این خبرگزاری همچنین نوشت قیمت برخی از انواع برنج هندی حدود ۴۰ هزار تومان در هر کیسه ۱۰ کیلوگرمی افزایش داشته و قیمت حبوبات که از هفته‌های گذشته روند صعودی گرفته، همچنان در مسیر افزایش قیمت قرار دارد.

از صبح پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت و پس از حذف ارز دولتی برای مرغ، لبنیات و روغن خوراکی در ایران، قیمت این محصولات به صورت رسمی دو تا سه برابر افزایش یافت.

ابراهیم رئیسی اما صبح شنبه ۳۱ اردیبهشت گفت: «قرار است در کشور تصمیم‌های سختی بگیریم.»

رئیسی گفت: «شاید برخی موافق این موضوع نباشند اما اگر با نگاه نقادانه به کارها نگاه کنند اشکالی ندارد. ما را رهنمود می‌کند به افق روشنی که پیش‌روی اقتصاد است.»

دولت ابراهیم رئیسی از روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت یارانه برخی اقلام خوراکی، از جمله آرد برای مصارف صنعتی را حذف کرد و درباره وضعیت قیمت نان نیز هنوز ابهام وجود دارد.

در حالی که برخی مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند در طرح فعلی قیمت نان و دارو تغییر نخواهد کرد، شماری از نمایندگان مجلس و همچنین مسئولان صنفی خبر داده‌اند منظور از این عدم تغییر، سهمیه‌ای اندک برای هر نفر، مثلا حدود ۲۵۰ گرم نان روزانه است.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید