حسن نصرالله خواستار به تعویق افتادن بحث درباره زرادخانه تسلیحات گروهش به مدت دو سال شد

۱۴۰۱/۲/۳۱

حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، خواستار به تعویق افتادن بحث درباره زرادخانه تسلیحات گروهش برای دو سال دیگر شد و گفت چالش اصلی لبنان «سلاح مقاومت» نیست بلکه «بحران اقتصادی، معیشت و چالش برنج، دارو و برق» است.

نصرالله شامگاه جمعه در یک سخنرانی گفت که انتخابات به پایان رسیده و جناح‌های پارلمانی باید برای تشکیل دولت جدید و تصویب قوانین به مجلس بروند.

او با اشاره به مطرح بودن بحث زرادخانه تسلیحاتی حز‌ب‌الله از سال ۲۰۰۵ میلادی، خواستار تعویق بحث درباره آن به مدت دو سال دیگر شد.

در انتخابات جدید لبنان، حزب‌الله و همپیمانانش به جای ۷۱ کرسی پارلمان که قبلا در اختیار داشتند، تنها ۶۱ یا ۶۲ کرسی به دست آورده‌اند و حدود ۱۰ کرسی از دست داده‌اند.

با این حال نصرالله گفته است هیچ گروهی نمی‌تواند ادعا کند اکثریت پارلمان را به دست آورده است.

در لبنان هر جریان سیاسی برای آنکه دست بالاتری در انتخاب اعضای کابینه و نخست‌وزیر داشته باشد، نیازمند داشتن حداقل ۶۵ کرسی از پارلمان است.

از دست دادن اکثریت پارلمانی برای حزب‌الله و متحدانش، از سوی ناظران و رسانه‌ها به عنوان یک «شکست بزرگ» و «غافلگیری در لبنان» توصیف شده است.

انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه گذشته، اولین رأی‌گیری در لبنان پس از فروپاشی اقتصادی این کشور و همچنین انفجار بندر بیروت بود که در هر دو، حزب‌الله لبنان و متحدانش به عنوان طبقه حاکم متهم‌اند.

رسانه‌ها یکی از دلایل مشارکت پایین مردم در انتخابات پارلمان لبنان را تحریم آن از سوی گروه‌هایی از رأی‌دهندگان سُنی، پس از کناره‌گیری سعد حریری، سیاستمدار پرنفوذ سنی، از عرصه سیاست لبنان می‌دانند.

نصرالله اما در سخنان خود به موضوع انتقال اسلحه از سوریه به لبنان واکنش نشان نداد و تنها گفت: «اسرائیل پس از برچیده شدن شبکه‌های جاسوسی خود برای استخدام جاسوسان عجله دارد و این کار را غیرحرفه‌ای انجام می‌دهد.»

سخنگوی ارتش اسرائیل روز جمعه ۳۰ اردیبهشت به ایران اینترنشنال گفته بود پسر معاون حزب‌الله لبنان و همسر دختر قاسم سلیمانی، در زمینه انتقال اسلحه از ایران به لبنان فعالیت می‌کند.

به گفته او، رضا صفی‌الدین، پسر معاون حزب‌الله لبنان، ماهانه چندین بار از لبنان به ایران می‌رود. او از اقامت خود در این کشور به منظور هماهنگی برای انتقال اسلحه و دیگر تجهیزات از سپاه پاسداران به حزب‌الله لبنان با بهره‌گیری از شبکه‌ای که زیر نظر پدرش اداره می‌شود، استفاده می‌کند.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید