جان باختن شش کودک در سیستان و بلوچستان به دلیل افتادن در هوتک در مدت یک هفته

۱۴۰۱/۲/۳۱

با جان باختن یک دختر‌بچه‌ ۱۱ساله به دلیل افتادن در هوتک (گودال ذخیره آب) تعداد کودکانی که در هفته گذشته در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان به دلیل افتادن در هوتک جان باخته‌اند به شش نفر رسید. یک معلم زن نیز در این مدت بر اثر افتادن در هوتک جان باخته است.

کودکان جان‌باخته برای برداشتن یا خوردن آب به کنار هوتک(گودال ذخیره آب) رفته بودند.

عبدالصمد پناد، بخشدار پیرسهراب، گفت که دختربچه ۱۱ ساله همراه برادرش با هدف سیراب کردن دام کنار هوتکی در نزدیکی روستای زهرآپ رفته بود که به دلیل سر خوردن داخل هوتک افتاده و غرق شده است.

بر اساس این گزارش، با مرگ این دختربچه ۱۱ ساله، در طول یک هفته گذشته دست‌کم شش کودک و یک معلم زن در دو شهرستان چابهار و دشتیاری بر اثر سقوط در هوتک جان باختند. کودکی چهار ساله در هوتکی واقع در بخش «پلان» شهرستان چابهار غرق شد و جان باخت.

قربانی پنجم هوتک در هفته گذشته، کودکی چهار ساله بود که در بخش «پلان» شهرستان چابهار غرق شد و جان باخت.

به گفته مقامات دولتی، روز ۲۴ اردیبهشت نیز دو دختر هفت و ۹ ساله در حال بازی در کنار هوتکی در یک روستای چابهار بودند که یکی به هوتک می‌افتد و کودک دوم نیز که به کمک او می‌رود، غرق می‌شود.

بر اساس این گزارش، معلم زنی هم به کمک این دو دختر می‌رود، جان خود را از دست می‌دهد.

بر پایه گزارش کمپین فعالین بلوچ، سال گذشته دست‌کم ۳۷ شهروند بلوچ که ۲۱ تن از آنها کودک بودند، بر اثر غرق شدن در هوتک، رودخانه و دریا جان باخته‌اند.

«هوتک یا هوتگ» گودال حفر شده برای ذخیره آب است که بیشتر برای مصرف احشام به کار می‌رود اما در سال‌های اخیر با بالا گرفتن بحران کمبود آب در جنوب استان سیستان و بلوچستان، اهالی این مناطق از آب هوتک‌ها برای شرب و مصارف خانگی استفاده می‌کنند.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید