سفر جو بایدن به کره و ژاپن و احتمال لغو سفر ماه آینده او به اسرائیل

۱۴۰۱/۲/۳۰

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، به کره جنوبی و ژاپن سفر کرد. همزمان گزارش‌هایی درباره احتمال لغو سفر او به اسرائیل به دنبال از دست رفتن اکثریت دولت در پارلمان منتشر شده است.

پیش از این اعلام شده بود که قرار است بایدن ماه آینده به اسرائیل سفر کند. برخی گزارش‌ها درباره این سفر خبرساز شده بود از جمله اینکه رییس جمهوری آمریکا قصد دارد بدون حضور هیچ مقام اسرائیلی، از اورشلیم شرقی بازدید کند.

این اقدام قرار بود در حالی انجام شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، اورشلیم شرقی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته بود.

همچنین گفته شده بود که احتمال دارد بایدن از بیمارستان المقاصد در جبل زیتون بازدید کند که عموما به مردم فلسطینی کرانه غربی خدمات می‌دهد.

بایدن اما روز پنج‌شنبه سفر پنج روزه خود به شرق آسیا را آغاز کرد و در اولین گام به بازدید از یک کارخانه بزرگ سامسونگ الکترونیک پرداخت تا به نوشته خبرگزاری رویترز، با توجه به تقابل واشینگتن با پکن و جنگ در اوکراین، پیام امنیت اقتصادی را منتقل کند.

این بازدید بلافاصله پس از فرود آمدن بایدن در پایگاه هوایی اوسان ارتش ایالات متحده در در جنوب سئول انجام شد و او بلافاصله به کارخانه سامسونگ رفت و در آنجا برای اولین بار با یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار کرد.

موضوع تراشه‌های پیشرفته برای ابزارهایی مانند موبایل، تکنولوژی جی ۵، محاسبات با دقت بالا و هوش مصنوعی، به نقطه کانونی رقابت با چین تبدیل شده و نگرانی‌های جدی در مورد اختلالات در زنجیره تأمین جهانی به دنبال همه‌گیری به وجود آمده است.

این اولین سفر رییس جمهوری ایالات متحده به آسیا از زمان تصدی ریاست جمهوری است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، این سفر را کلیدی خواند.

اتحاد نزدیک‌تر با آمریکا از جمله شعارهای رییس جمهوری کره جنوبی بوده و افزایش همکاری‌های نظامی، اقتصادی و فناوری‌های پیشرفته با دو کشور از جمله اهداف سفر بایدن ذکر شده است.

پیش از سفر بایدن، کره شمالی آزمایش‌های بی‌سابقه موشکی انجام داده و گزارش‌هایی نیز درباره احتمال یک آزمایش اتمی جدید منتشر شده است.

بایدن در سفر به توکیو در نشست گروه موسوم به «کواد» متشکل از استرالیا، ژاپن، هند و آمریکا شرکت خواهد کرد.

سفر بایدن همچنین پس از حمله روسیه به اوکراین و همزمان افزایش تنش بین آمریکا و چین درباره تایوان انجام می‌شود.

در پی تهاجم روسیه به اوکراین، گزارش‌هایی درباره افزایش نگرانی‌ها از حمله احتمالی به تایوان منتشر شد.

در همین حال ماه گذشته یک هیأت بلند پایه و فراحزبی از قانونگذاران آمریکایی در سفری اعلام نشده و برای دیدار با مقام‌های ارشد تایوان وارد تایپه شدند.

باب منندز، رییس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، ریاست این هیأت را برعهده داشتند.

پس از آن چین اعلام کرد در واکنش به اقدامات «تحریک‌آمیز» اخیر آمریکا یک مانور نظامی در دریای چین و اطراف تایوان انجام داده است.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید