سخنگوی ارتش اسرائیل: پسر معاون حزب‌الله و داماد قاسم سلیمانی اسلحه به لبنان منتقل می‌کند

۱۴۰۱/۲/۳۰

سخنگوی ارتش اسرائیل به ایران اینترنشنال گفت پسر معاون حزب‌الله لبنان و همسر دختر قاسم سلیمانی، در زمینه انتقال اسلحه از ایران به لبنان فعالیت می‌کند.

او به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت این اسلحه‌ها از ایران و از طریق پروازهای مسافربری به دمشق و سپس به لبنان منتقل می‌شوند.

به گفته او، رضا صفی‌الدین، پسر معاون حزب‌الله لبنان، ماهانه چندین بار از لبنان به ایران می‌رود و از اقامت خود در این کشور به منظور هماهنگی انتقال اسلحه و دیگر تجهیزات سپاه پاسداران برای حزب‌الله لبنان با بهره‌گیری از شبکه‌ای که زیر نظر پدرش اداره می‌شود، استفاده می‌کند.

مدتی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس در عراق، خبر ازدواج دخترش زینب سلیمانی با رضا صفی‌الدین، فرزند هاشم صفی‌الدین، نفر دوم حزب‌الله لبنان منتشر شد.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر گردشگری و میراث فرهنگی ایران هم گفته بود که «بزرگان»، به زینب سلیمانی توصیه کرده بودند ازدواجش را که مقدمات آن قبل از کشته شدن پدرش فراهم شده بود، بیش از این به تاخیر نیندازد.

زینب، دختر سوم و فرزند آخر قاسم سلیمانی است. در آبان ماه سال ۱۴۰۰ شماری از روزنامه‌نگاران لبنانی سندی منتشر کردند که بر اساس آن او دو میلیون دلار برای کمک به ازدواج دختران لبنانی اختصاص داده است.

در این سند درباره موارد مصرف مبلغ فوق آمده است: «این برنامه برای حمایت از دختران جوان در نظر گرفته شده است و مبلغ هزار دلار در صورت ازدواج برای بار اول تعلق می‌گیرد و مبلغ ۴۰۰ دلار برای ازدواج دوم پرداخت می‌شود.»

دی ماه سال گذشته نیز گوشی «آیفون» آمریکایی و گران‌قیمت دختر سلیمانی حواشی بسیاری به همراه داشت که رسانه‌های حکومتی آن را هدیه همسرش به او عنوان کردند.

هاشم صفی‌الدین، معاون حزب‌الله و پدر همسر زینب، متولد سال ۱۹۶۴ در شهرک «دیرقابون النهر» در جنوب لبنان و پسرخاله حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله است.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، او از مسئولیت‌های خود برای گفت‌وگو با شخصیت‌های پرنفوذ در لبنان و مدیریت سازوکارهای اطلاعاتی و ارتباطی سوءاستفاده کرده و به انتقال اسلحه از ایران می‌پردازد.

سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید کرده که حزب‌الله با بهره‌گیری از زیرساخت‌های زیر نظر دولت لبنان و به خطر انداختن جان مسافران، از هواپیماهای مسافربری برای انتقال اسلحه از ایران به لبنان استفاده می‌کند.

پیش از این هم گزارش‌هایی درباره استفاده از هواپیماهای مسافری به منظور انتقال تجهیزات نظامی از ایران به سوریه منتشر شده است.

آمریکا سال ۲۰۱۱ میلادی شرکت هواپیمایی «ماهان» را به اتهام «کمک به سپاه پاسداران در انتقال مخفیانه سلاح و نیرو به مناطق مختلف از جمله سوریه» تحریم کرد.

آبان ماه سال ۱۳۹۸ یکی از سرداران نیروی قدس سپاه به نام نصرت‌الله حسینی‌پور در مراسمی گفته بود: «این را بدانید که در جابه‌جایی نیروها به سوریه فقط هواپیمای غول‌پیکر ماهان بود که به داد ما می‌رسید زیرا زیر رگبار دشمن وارد فرودگاه دمشق می‌شد و نیروها را پیاده می‌کرد.»

در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی، در فایل صوتی افشا شده از او گفته بود قاسم سلیمانی از خطوط هوایی «ایران ایر» برای انتقال نیرو و اسلحه به سوریه استفاده می‌کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
جهان‌نما
خبر ۵ عصر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید