وزیرخارجه آمریکا در تماس تلفنی با همتای قطری خود درباره ایران و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرد

۱۴۰۱/۲/۲۶

چند روز پس از سفر امیر قطر به تهران، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با همتای قطری خود درباره نقش قطر در تلاش‌ها برای حل مسائل با ایران، حمایت مستمر از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و کمک‌های دیپلماتیک این کشور در افغانستان گفت‌وگو کرد.

بنابر بیانیه وزارت خارجه آمریکا که روی وبسایت آن منتشر شده، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، تلفنی گفت‌وگو کرد.

بنابر این گزارش، بلینکن در این تماس تلفنی با وزیر خارجه قطر ضمن گفت‌وگو درباره مشارکت رو به رشد همکاری‌های آمریکا و قطر به افزایش همکاری‌ها در مورد مسائل منطقه‌ای، از «نقش سازنده قطر در تلاش‌های ایالات متحده برای حل موضوعات با ایران» تشکر کرد.

پنج‌شنبه گذشته تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، راهی تهران شد و با علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

او در این دیدارها بر «حل اختلافات منطقه‌ای از راه گفت‌وگو» تاکید کرد و همچنین خواستار تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای در وین شد.

خامنه‌ای نیز در دیدار با او راه حل مسائل منطقه را «گفت‌وگو بدون دخالت عوامل خارجی» دانست و بار دیگر به عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل تاخت.

سفر امیر قطر به ایران همزمان با حضور انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، در تهران صورت گرفت و خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشت که قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود بازی کند.

مذاکرات وین از بیستم اسفند گذشته به دلیل پافشاری جمهوری اسلامی در خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا متوقف شده است.

با این حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بعد از بازگشت معاونش از تهران گفت که بن‌بست برای ادامه مذاکرات رفع شده «هرچند اختلافات یک‌شبه حل نمی‌شود».

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
اخبار
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید