سازمان حفاظت محیط زیست: دومین توله از سه توله یوزپلنگ «ایران» نیز تلف شد

۱۴۰۱/۲/۲۸

معاون سازمان حفاظت محیط زیست از مرگ دومین توله یوزپلنگ به دنیا آمده در مرکز تکثیر پارک ملی توران خبر داد و گفت که علت تلف شدن دومین توله یوز در دست بررسی و نتیجه پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

اولین توله از سه توله یوزپلنگی که یازدهم اردیبهشت از ماده یوزپلنگ موسوم به «ایران» به دنیا آمده بودند سه روز بعد از تولد تلف شده بود.

حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، درباره چگونگی تلف شدن دومین توله یوز گفت: صبح سه‌شنبه بیست و هفتم اردیبهشت، دامپزشک تیمارگر توله یوزها متوجه تغییر در عادت دفع آنها شد و اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، به فوریت موضوع را به دامپزشکان گروه بیماری‌های دفتر حیات وحش منعکس کرد.

به گفته اکبری، پس از این بود که یک دامپزشک متخصص داخلی دام کوچک از دانشکده دامپزشکی سمنان به محل نگهداری یوزها منتقل شد و پس از معاینه نسبت به درمان این دو توله یوز اقدام کرد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود که پس از انجام بررسی‌ و با نظر دامپزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله یوزها برای نظارت بیشتر به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند اما یکی از دو توله یوز در مسیر انتقال به تهران تلف شد.

اکبری خاطرنشان کرد که تنها توله باقی مانده از سه توله یوزپلنگ «ایران»، در حال حاضر به بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شده و تحت نظارت‌های دامپزشکی قرار دارد.

نزدیک به سه هفته پیش، علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، با اعلام خبر تولد سه توله یوز در مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی پارک ملی توران، گفته بود که با زایمان یوزپلنگ ماده به نام «ایران» به روش سزارین صحرایی، سه توله آن سالم به دنیا آمده‌اند.

این سه توله حاصل جفت‌گیری طبیعی «ایران» و «فیروز»، دو یوزپلنگ ایرانی، در مرکز تکثیر پارک ملی توران بودند و به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان، تولد آنها نخستین پروژه «تکثیر در اسارت یوزهای ایرانی- آسیایی» در دنیا بود.

با این حال در کمتر یک ماه دو توله یوز از سه توله به دنیا آمده در این مرکز جان خود را از دست داده‌اند.

برخی فعالان محیط زیست پیشتر سخنان مقام‌های سازمان حفاظت محیط زیست درباره این توله یوزها از جمله اشتباه در اعلام جنسیت توله، نحوه نگهداری و تغذیه آنها، و اعلام «ضعف و ناهنجاری مادرزادی ریه» به عنوان دلیل تلف شدن توله یوز اول را مبهم و متناقض ارزیابی کرده‌اند.

تلف شدن دو توله از سه توله یوزپلنگ به دنیا آمده در پارک ملی توران در حالی است که یوزپلنگ آسیایی در خطر انقراض قرار دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
اخبار
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید