اعلام جرم آمریکا علیه پزشک ونزوئلایی که نرم‌افزار به هکرهای ایرانی فروخت

۱۴۰۱/۲/۲۷

دستگاه قضایی آمریکا علیه یک پزشک و برنامه‌نویس ونزوئلایی که نرم‌افزار محصول خود را در اختیار هکرهای ایران قرار می‌داد اعلام جرم کرد.

بنابر شکایتی که روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در بروکلین، در ایالت نیویورک آمریکا ثبت شد، بدافزار ساخت این فرد در اختیار هکرهای ایران نیز قرار گرفت و آنها از آن برای حمله به شرکت‌های اسرائیلی استفاده کردند.

نام این فرد مویزز زاگالا، ۵۵ ساله، کاردیولوژیست (پزشک قلب) ذکر شده و تصریح شده که او ساکن شهر سیوداد بولیوار در ونزوئلا است و در بازداشت آمریکا نیست.

بنابر همین گزارش، او نرم‌افزاری به نام «جیگ‌ساو» (انبر مویی) نوشت و در یک انجمن اینترنتی آن را به مبلغ ۵۰۰ دلار، و کد آن را به مبلغ سه هزار دلار به فروش گذاشت.

به گفته یکی از دادستان‌ها، زاگالا برای تبلیغ محصول خود گفته بود که با استفاده از این نرم‌افزار حملات موفقیت‌آمیزی «توسط عوامل هکری همکار با حکومت ایران» صورت گرفته است.

این شهروند ونزوئلا با دو اتهام «اقدام برای نفوذ رایانه‌ای» و «تلاش برای نفوذ رایانه‌ای» روبه‌رو است.

او بعدا، در اواخر ۲۰۱۹، باج‌افزار «تانوس» را به هکرها ارائه کرد و در ازای آن خواستار مقداری از سودهای آنان در حملات قبلی باج‌افزاری‌شان شد.

به گفته یک مامور اف‌بی‌آی، زاگالا در سال ۲۰۲۰ در یک وبسایت خبری به زبان روسی لینک‌هایی قرار داد که نشان می‌داد «مادی‌واتر»، گروه معروف هکری ایران، برای حمله به شرکت‌های اسرائیلی از نرم‌افزار تانوس استفاده کرده بودند.

از گروه مادی‌واتر (آب آلوده) به عنوان یکی از اصلی‌ترین گروه‌های هکری وابسته به جمهوری اسلامی یاد می‌شود.

مقام‌های آمریکا حدود دو ماه پیش برای نخستین بار از مادی‌واتر به عنوان هکرهای مرتبط با ایران نام بردند و اعلام کردند که این گروه از سازمان‌های مختلف دولتی و خصوصی در کشورهای مختلف جهان اخاذی اینترنتی کرده است.

زاگالا برای دریافت پول از برخی مشتریانش می‌خواست که به یک حساب پی‌پال پول واریز کنند؛ این حساب پی‌پال به نام برادر او در فلوریدا ثبت شده است.

برادر او به اف‌بی‌آی گفت مویزز زاگالا نزد خود و بدون معلم برنامه‌نویسی کامپیوتری آموخت.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از حملات گروه‌های هکری وابسته به جمهوری اسلامی علیه بخش‌های دولتی و خصوصی کشورهای مختلف به ویژه اسرائیل منتشر شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید