بلینکن با وزرای خارجه سه کشور اروپایی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران دیدار و گفت‌وگو کرد

۱۴۰۱/۲/۲۶

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور، در جریان سفرش به اروپا با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کرده است.

بلینکن روز یکشنبه ابتدا در برلین در نشستی با حضور آنالنا بربوک و لیز تراس، وزرای خارجه آلمان و بریتانیا، و همچنین فیلیپ اِررا، مذاکره‌کننده ارشد فرانسه، گفت‌وگو کرد.

بنابر اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، آنان علاوه بر تهاجم روسیه علیه اوکراین، درباره «مذاکرات در حال انجام با ایران و تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام» نیز گفت‌وگو کردند.

بلینکن ساعاتی بعد در پاریس نیز با ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، دیدار و از جمله درباره «تلاش‌ها برای تحقق بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام» با او گفت‌وگو کرد.

مذاکرات احیای برجام از بیستم اسفند گذشته متوقف شده و پافشاری جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی گفت‌وگوها را به بن‌بست کشانده است.

با این حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که گفته بود به عنوان «آخرین تیر در ترکش» معاونش را به تهران می‌فرستد، پس از بازگشت انریکه مورا از تهران گفت بن‌بست ادامه مذاکرات رفع شده «هرچند اختلافات یک شبه حل نمی‌شود».

از سوی دیگر، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز هفته گذشته برای چندمین بار هشدار داد جمهوری اسلامی همچنان از پاسخگویی شفاف درباره سایت‌های مشکوک هسته‌ای سر باز می‌زند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید